Jak słuchać, żeby usłyszeć? - podcast episode cover

Jak słuchać, żeby usłyszeć?

Nov 24, 202354 minSeason 2Ep. 23
--:--
--:--
Download Metacast podcast app
Listen to this episode in Metacast mobile app
Don't just listen to podcasts. Learn from them with transcripts, summaries, and chapters for every episode. Skim, search, and bookmark insights. Learn more

Episode description

Słuchać a słyszeć? Czy to jest to samo?
A może słuchać i słyszeć?
Albo : czy Ty mnie w ogóle słuchasz?
Ewentualnie : co usłyszałeś/łaś w tym, co przed chwila powiedziałam/łem?

To tak w skrócie na temat słuchania drugiej osoby…
Czyli co? Proste? Trzeba po prostu słuchać?

Uff, a jak tu słuchać,  jak do tego dochodzą emocje?
Jak słuchać, by nie spłycić sensu tego , co mówi druga osoba?

Tak na serio, to sztuką prawdziwej empatycznej komunikacji z drugim człowiekiem jest umiejętność nie tylko komunikowania tego, co chcę powiedzieć , ale także umiejetność słuchania tego, co mówi druga osoba i weryfikowania, czy to co słyszę jest faktycznie tym co ta osoba chce mi przekazać.

Nam wiele razy zdarzało się i nadal zdarza ,że „niby” słuchamy co ktoś do nas mówi, ale słyszymy zupełnie coś innego niż ta osoba chce nam przekazać. Opowiadamy sobie często historię, która tak naprawdę jest naszą, a nie tej drugiej osoby. Dopowiadamy sobie różne nasze interpretacje, które niekoniecznie mają miejsce i w naszej głowie może tworzyć się opowieść, która nie rzadko mało ma wspólnego z tym, albo odbiega od tego, o czym druga osoba faktycznie mówi.
Tak tez rodzą się często konflikty wynikające z niezrozumienia tego, co ktoś nam chce przekazać.
I co wtedy?

Czy chodzi o to kto ma rację czy o to żeby się dogadać?

Czy każda rozmowa, która ma swoją dłuższą historię niż tego sytuacja wymaga, a więc wzbogacona o niedopowiedzenia czy niezrozumienie musi skończyć się konfliktem?
Czy dajemy sobie przestrzeń na to , aby spotkać się z tym co usłyszałam/łem i zaopiekować się tym co jest moje w tej sytuacji?
Czy dajemy sobie prawo do zapytania kogoś : czy możesz powtórzyć to co powiedziałaś/łeś , bo nie wiem czy dobrze to zrozumiałam/usłyszałam (łem)?
Takie tajniki komunikacji,własne dopowiedzenia,ubarwianie wypowiedzianej już historii i usłyszenie tego co słyszymy może wiele nam powiedzieć o nas i tej drugiej osobie.
W tym odcinku słuchamy nawzajem swoich historii i próbujemy usłyszeć co druga osoba chciała nam przekazać.
Czy myślicie, że usłyszałyśmy się nawzajem i słuchałyśmy tak , żeby usłyszeć?
Chcecie posłuchać?

Ania & Kasia

Zapraszamy na nasze konto na instagramie

Instagram (@naszpowrotdosiebie)

For the best experience, listen in Metacast app for iOS or Android