Globális minimumadó a befektető jóléti állam támogatója - podcast episode cover

Globális minimumadó a befektető jóléti állam támogatója

Aug 25, 202133 min
--:--
--:--
Download Metacast podcast app
Listen to this episode in Metacast mobile app
Don't just listen to podcasts. Learn from them with transcripts, summaries, and chapters for every episode. Skim, search, and bookmark insights. Learn more

Episode description

Az Új Egyenlőség podcast legújabb adásában Kiss Ambrus Pogátsa Zoltánnal beszélgetett a globális minimumadó kérdéséről, ennek kapcsán a két gazdasági modell küzdelméről. Az adásban foglalkoztunk az euró magyarországi bevezetésének dilemmájáról.   Az elmúlt hónapok egyik legfontosabb gazdaságpolitikai híre volt, hogy 130 ország is kiállt amellett a gondolat mellett, hogy a globalizált gazdaságban szükség van az indokolatlan adóverseny megállítására. Ennek kiváltó oka, hogy egyes országok az alacsony adókra épülő modell mentén, egyre lejjebb faragják az adókulcsokat, és így vonzzák magukhoz a globális vállalatokat. Pontosabban azok adózását, nem feltétlenül a termelést, és ezáltal a magasabb hozzáadott értékű munkahelyek létrehozását. A globális minimumadó mellett kiálló országok nem egy absztrakt adóról beszélnek, amely valamilyen új szervezet gyűjtene be, hanem azt mondják, hogy ne lehessen alacsony nyereségadóval realizálni egyes „adóparadicsomokban” a profitot, mivel ebben az esetben a be nem szedett adót más országnak, aki a termelési láncban érdekelt joga legyen begyűjteni. Így nem éri meg adóoptimalizálásra játszani. Magyarország ellenáll, és nem támogatja ezt az adót. A beszélgetésben elhangzott, hogy ennek éppen az a tévedésünk az oka, hogy hiszünk az alacsony adókra épülő modellben. Amennyiben forrásokat veszünk ki az újraelosztásból, akkor kevesebb forrás jut a nagy rendszerek, a jövőt építő rendszerek fejlesztésére. Oktatás, innováció, egészségügy nélkül pedig nem lehet olyan fejlődési pályát elérni, amely esélyt ad a mostani globális gazdasági rendben lévő helyzetünk meghaladására. A beszélgetés második fele az euró övezethez való csatlakozásunkról szólt. Pogátsa Zoltán ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy ideálisabbak a csatlakozás feltételei, mint 2008/2009-ben látszott. És ebben nem a magyar gazdaság helyzete javult, hanem 180 fokos fordulatot vett az euro-övezet gondolkodása. A koronavírus okozta gazdasági válságot már nem megszorításokkal kívánták kezelni, hanem éppen a kiadási oldal bővítésével. Ehhez pedig hajlandóak voltak forrásteremtéshez nyúlni. Ez a gondolkodás már jobban segíti a magyar gazdaságot. A másik kérdés, hogy mikortól, és kikkel szabad belépni. Felmerült az adásban, hogy járható-e önálló pálya ennek kapcsán, vagy érdemes összehangolni lépéseinket a velünk sok tekintetben együttmozgó országokkal (pl. V4-ekből a még nem csatlakozott országok). A céldátum kapcsán Pogátsa Zoltán óvatos volt egy időpont meghatározásában. Ezért az odavezető út, a magyar gazdaság felkészítésének fontosságát emelte ki. Meglátása szerint ez önmagában hordoz annyi előnyt magában, ami háttérbe szorítja azt a kérdést, hogy pontosan mikortól fizethetünk euróval. Az adás végén, nem függetlenül a fenti két témától érintettük Matolcsy György MNB elnök, és Varga Mihály pénzügyminiszter közötti gazdaságpolitikai vitát
For the best experience, listen in Metacast app for iOS or Android