05. Ziua Bună (s.17) - 04 nov. 2024 - podcast episode cover

05. Ziua Bună (s.17) - 04 nov. 2024

Jan 15, 20251 hr 6 minSeason 17Ep. 5
--:--
--:--
Download Metacast podcast app
Listen to this episode in Metacast mobile app
Don't just listen to podcasts. Learn from them with transcripts, summaries, and chapters for every episode. Skim, search, and bookmark insights. Learn more

Summary

Această ediție "Ziua Bună" de la Radio Vestea Bună abordează teme esențiale precum bunele maniere și, în special, importanța punctualității în diverse aspecte ale vieții, inclusiv în relația cu Dumnezeu. Prin povestea biblică a lui Avram și sacrificiul lui Isaac, precum și prin mărturia eroică a lui George Wishart, emisiunea subliniază cum Dumnezeu își testează și întărește credința. Copiii sunt încurajați să-și pună încrederea în Dumnezeu chiar și în cele mai dificile momente, învățând lecții valoroase despre perseverență și dreptate.

Episode description

O emisiune interactivă LIVE pentru copii și părinți, cu povestiri biblice, cântece, povești, indicii, interviuri, curiozități. Ascultătorii primesc întrebări, iar răspunsurile lor scrise sau înregistrate pot fi ascultate chiar și în timpul emisiunii. În fiecare săptămână se lansează un concurs.


O emisiune dinamică, plină de cunoștințe generale și mai ales de adevăruri din Biblie care pot fi folosite de Dumnezeu în viața celor creștini și necreștini.


https://radiovesteabuna.ro/

Transcript

Bun Venit și Recunoștință

Ziua bună! În direct cu Dani și Doini! Ziua bună! Vă spunem din nou și în această zi specială. Eu sunt Doini. Iar eu sunt Dani. Vă salutăm pe toți în numele Domnului Iisus. Vă salutăm, Dani și Doini! Vă mulțumim pentru fiecare program pe care îl faceți pentru noi. Dumnezeu să vă răsplătească! Vă iubim! Mulțumim! Și noi vă iubim!

Pe toți ascultătorii. Da, și mulțumim Domnului pentru fiecare ascultător în parte. Și apropo de asta, mai avem încă doi ascultători mici în familia Radio Vestea Bună. În familia Ometiță s-au născut Gemeni, Așer și... Amos! Dumnezeu să vă binecuvinteze! Amin! Spunem bun venit și lui Arian, Beatriz, Natan, Raluca, Timea și Anastasia! Ce mesaj secret avem astăzi, ce eroi întâlnim, cine vor fi câștigătorii concursului Arca lui Dumnezeu și ce concurs nou vom lansa? Rămâneți cu noi și veți afla!

Radio Vestea Bună există din milioane de motive. Și eu sunt unul din motive. Și eu sunt... Și eu... Și eu... Și eu sunt... Și eu... Și eu sunt... Și eu... Și eu sunt unul dintre milioanele de motive pentru care există Radio Vestea Bună. Bonne. Așadar am început o nouă ediție cu, nu știu dacă avem milioane de ascultători, dar Radio Vestea Bună e pentru milioane de ascultători, români copii din țară și din străinătate. Ce mai putem afla în această ediție?

Să-i ascultăm cu mare atenție, fiindcă apoi urmează prima probă de joc de astăzi.

Bune Maniere: Lecția Punctualității

Binecrescuți! O rubrică despre bunele maniere pentru copilul creștin. Bun găsit copii la un nou episod folositor vouă, dar și nouă părinților! Sami, îți amintești despre ce am vorbit data trecută? Sigur, despre punctualitate. Astăzi, așa cum am spus, vom vedea când este permisă întârzierea. Este permis să întârziem atunci când mergem în vizită la cineva. În această situație putem întârzia între 10 și 20 de minute. Dar putem ajunge mai devreme? Nu!

Când mergem în vizită, nu trebuie să ajungem mai devreme de ora stabilită, nici măcar cu un minut. A, mă bucur să știu asta! Și acum să vedem! Când este interzisă întârzierea? Tu ce părere ai? Păi, probabil dacă avem examen. Sigur. Dacă întârzii la un examen, înseamnă că nu îl mai poți susține. Dar... În ce alte situații nu avem sub nicio formă voie să întârziem? Când avem programare la medic. Și uite, Sammy, nu trebuie să întârzi nici când mergi la un concert. De ce?

Pentru că nu este politicos să-i deranjezi pe ceilalți după începerea concertului. Dar la școală? O, nu, nici de cum. Trebuie să ajungi chiar puțin mai înainte ca să ai timp să te pregătești de oră. Iar acum le vom spune copiilor că vom fi punctuali la întâlnirea următoare. La revedere! Ați ascultat? Copii bine crescuți! O rubrică cu idei adaptate după cartea Bunele maniere pentru copilul creștin de Gianina Constantin

Proba 1: Jocul Punctualității și Răspunsuri

Suntem la prima probă. Atenție foarte mare. Am auzit că în unele situații este interzisă întârzierea. Așadar nimic mai simplu decât întrebarea de la prima probă. Când? Nu avem voie să întârziem. Aceasta este întrebarea. Dacă sunteți mai mici, spuneți-ne o singură situație când nu ai voie să întârzii. Dacă sunteți mai mari, spuneți-ne mai multe situații când nu.

ai voie să întârzi. Trimiteți răspunsurile voastre în scris sau înregistrat pe WhatsApp la numărul 0742 805 746 când nu ai voie să întârzi. Iisus, prietenul meu, El e cu mine și cu noi sunt pentru primă oară de pe telefonul lor Luca Tănasă și Adina și avem o ascultătoare de șase săptămâni în familia Buia s-a născut. Amelia! Bine ai venit alături de noi Amelia și frățiorul lui Timo Iosif ne ascultă, e cu noi, te salutăm și Lois Crețiu împlinește mâine 5 ani

Și Iacov, tatăl ei, împlinește 35 de ani. La mulți ani! La mulți ani! Și bine ați venit și ascultătorii noi! Ce familie mare! Am aflat împreună că atunci când mergem în vizică putem întârzia vreo 10-20 de minute maxim și nu avem voie să fim mai devreme niciun minut ca să se pregătească gazdele. Dar întrebarea de la prima probă era când nu avem voie să întârzim. Hai să auzim răspunsurile voastre. La avion sau la metro? Așa. La tren sau la alte lucruri? Păi da. N-avem voie să...

Întârziem la școală și vapor. Da, pleacă vaporul fără noi și la școală ne facem de rușine dacă întârziem. Nu avem voie să întârziem la școagă, la medic, la întâlnire importantă sau la examene. Foarte bine, la biserică. Cineva ne-a spus, noi nu avem voie să întârziem nici la... masă. Foarte bine că se răcește mâncarea pusă de mame. Nu trebuie să întârzi atunci când ai un examen sau la școală sau când ai programare la medic sau când mergi la un concert.

Da, foarte bine. Bine că te duci la medic la timp, s-ar putea să trebuiască să mai aștepți acolo, dar nu poți să întârzii pentru că ia pe altcineva înaintea ta. N-ai voie să întâlgi la medic și la școală, păi de asta mami te îmbracă să mergi repede din timp ca să ajunge acolo înainte. Foarte bine și chiar ne rugăm să se întâmple lucrul acesta. Apropo de avion, să știți că eu am o prietenă care chiar a întârziat la avion și nu a mai putut să urce în avion.

Bună, Dani și Doini! Nu avem voie să întâlgem la școală, la grădiniță și la medic. Și la medic! Bună, draga mea! După voce, nu știu acum numele, dar s-ar putea să... să-l găsesc imediat. Așa este, nu avem voie, adică este foarte rău dacă o facem. Nu avem voie să întârziem când mergem la școală. Nu avem voie să întârziem când mergem la medic. Nu avem voie să întârziem când avem un concert. Nu avem voie să întârziem când avem un examen. Nu mă intri!

A, da, și Alia ne scriu că sunt împreună cu două prietene din sat, cu Anais și cu Erika. Oh, bun venit, vetelor! Bine ați venit și voi! Da, nu avem voie să întârziem la biserică. Bine că unii întârzie fără să țină cont de regula asta, dar nu... Nu e bine. Nu am văzut să întârzi la grădiniță. Foarte bine. Nu am văzut să întârzi la școală.

sau la concert. Da, bravo! Deci de acum nu o să mai avem niciun întârziat dintre ascultătorii Radio Vestea Bună o să ajungă la grădiniță și la școală și la biserică cu toții. La școală, într-un examen, la concerte. Da, dacă e un spectacol foarte important sau un program, dar ce ziceți că noi în fiecare duminică și în timpul săptămânii? mergem la biserică. Nu avem voie ca să întâlnim la scoală. Da. Și nu mai avem...

voie să întârziem și la glădinii și la adunale. Foarte bine! Bravo! Bravo! Așa să țineți minte, dragi copii! Da, și uite, de exemplu, noi la radio trebuie să venim mult mai devreme ca să nu întârziem intrarea în emisie, nici măcar cu o secundă, pentru că știm că voi ne așteptați și dacă întârziem, ce se întâmplă? Dar la biserică! Voi merdziec latimp?

Punctualitate Spirituală și Primul Indiciu

Sau așa, intrați pe prima sau pe a doua cântare. Dar la timpul de părtășie cu Dumnezeu, adică când vă rugați și citiți din Biblie împreună cu familia voastră. Copii, Dumnezeu ne așteaptă să stăm de vorbă cu El. Poate că voi știți. că la ora 8 seara trebuie să vă rugați împreună ca familie și de la ora 7 și jumătate mama vă tot spune să vă pregătiți, dar se face ora 8 și voi încă nu ați trâns jucăriile.

Cum crezi că se simte Dumnezeu când tu întârzii la întâlnirea cu El? Cere-ți iertare și roagă-L să te ajute să nu întârzii nici la școală, nici la biserică. Amin. Amin. Nu au mai putut. Tot așa vine o zi când va fi prea târziu să te mai întorci la Dumnezeu. Biblia ne spune că astăzi, astăzi este ziua când trebuie să te întorci la El. De Domnul ascultam, dragostea bună

A sunat clopoțelul să nu întârziem nici noi cu primul indiciu pentru mesajul secret de astăzi. Primiți două cuvinte foarte frumoase cu care vă invităm să găsiți o propoziție. Să faceți o propoziție. Să o alcătuiți voi. Formulați voi să fie una adevărată și să fie importantă. Cele două cuvinte sunt credința și Dumnezeu. Așadar, ce propoziție adevărată puteți face cu aceste două cuvinte, cu credința și Dumnezeu?

Așteptăm răspunsurile voastre pe WhatsApp la numărul 0742805746 cu cele două cuvinte Credința și Dumnezeu. Ce propoziție adevărată puteți face?

Răspunsuri: Credința în Dumnezeu

ești aici cu noi și ascultătorii se înmulțesc pe minut ce trece Spunem bun venit pentru prima oară alături de noi lui Nathan și Miriam din Alba Iulia Bun venit! Bine ați venit! Bun venit și Esterei Rut Onuța! Bine ai venit din Republica Moldova! Mai trebuie să facem două anunțuri importante. Ieri a fost ziua Rebecai și poi mâine va fi ziua lui Iacov. Am plinit 10 ani! La mulți ani, Rebeca! Și la mulți ani anticipați! Lui Iacov! Lui Iacov!

Și să vedem, adică să auzim ce mesaj secret ar putea fi cu cele două cuvinte, credința și Dumnezeu. Dumnezeu răsplătește credința noastră. Foarte frumos! Credința în Dumnezeu este veșnică, credința în Dumnezeu face totul posibil, wow, ce frumos! Credința în Dumnezeu face bine! Credința face bine. Dacă crezi în Dumnezeu, poți să fii și mântuit. Da. Nu am mai avut credință, s-a scufundat în ape, dar Fiul lui Dumnezeu l-a salvat.

Super! Prin credință simți că Dumnezeu îți călăuzește pașii. Foarte frumos! Dumnezeu a spus să avem credință. Bravo! Credința în Dumnezeu este cea adevărată. Dumnezeu vrea ca credința noastră să fie statornică. Credința în Dumnezeu este neclintită. Superb! Credința în Hristos îi place lui Dumnezeu în răspuns din Republica Moldova. Frumos! Trebuie să ne punem credința în Dumnezeu. Amin. Credința în Dumnezeu este importantă pentru a ajunge cu El în rai. Minunat! Dumnezeu bine...

Superb! Dumnezeu așteaptă credință de la orice om. Un răspuns din Brașov, din Ploiești. Dumnezeu onorează credința omului. Bravo! Credința în Dumnezeu te scapă de la moarte. Amin! Prin credința în Dumnezeu poți învinge orice problemă! Frumos! Dacă vrem să fim copilul lui Dumnezeu, trebuie să avem credință! Dacă vrem să vinim la Dumnezeu, trebuie să avem credință. Așa este, un răspuns din Constanța. Credința este modul în care suntem conectați cu Dumnezeu.

Credința adevărată este în Dumnezeu. Credința în Dumnezeu duce pe care acea dreaptă. Credința în Dumnezeu ne face mai buni. Credința în Dumnezeu poate munta munții. Ce multe propoziții adevărate! Credința noastră trebuie să fie puternică. Credința noastră în Dumnezeu. Bravo! Răspunsul a fost din Dolj. Toată credința noastră trebuie să fie doar în Dumnezeu. Amin. Credința în Dumnezeu nu este zadarnică, cineva din Vâlcea. Credința noastră trebuie să fie în Dumnezeu. Credința noastră...

trebuie să fie în Dumnezeu. Foarte frumos! Chiedința ta însă fi în... În Dumnezeu! Da, bravo! Felicitări puteror! Și multe, multe, multe alte răspunsuri frumoase! Ce frumos!

Povestea Biblică: Încercarea lui Avram

Am vorbit și în edițiile trecute despre credință și în acest sezon am întâlnit mulți eroi care și-au pus credința în Dumnezeu. Așa cum spuneați voi, credința trebuie să fie în Dumnezeu. Dar oare... Le-a fost întotdeauna ușor să-L urmeze pe Dumnezeu? Vom afla și în povestirea biblică de azi. Așadar, atenție este interzisă, neatenția, pentru că imediat după povestirea biblică veți primi o întrebare. Pentru kopiče li ubest pej sus.

La foarte mulți ani după ce Dumnezeu i-a făcut prima promisiune lui Avram și Sarei, Dumnezeu le-a dăruit un fiu. Avram avea 100 de ani, iar Sara 90 de ani când li s-a născut Isaac. După câțiva ani, într-o dimineață, Dimineață foarte devreme, Avram l-a trezit pe fiul său. Isaac, trezește-te! Este timpul să te trezești! De ce îl trezea Avram pe Isaac atât de devreme?

Dumnezeu îi vorbise lui Avram în noaptea aceea. Avraame! Iată-mă, a răspuns el. Dumnezeu i-a zis, ia pe fiul tău, pe singurul tău fiu pe care-l iubești, pe Isaac. Dute în țara Moria și adul ardere de tot acolo, pe un munte pe care ți-l voi spune. Oare de ce i-a cerut Dumnezeu acest lucru greului Avram? Biblia ne spune că...

Dumnezeu a pus la încercare pe Avram. Vai ce încercare grea! Să-și sacrifice fiul preiubit! Cred că a fost cea mai grea încercare din viața lui Avram. Sunt sigură că a fost trist. Dacă îl iubești pe Domnul Iisus, viața ta nu va fi întotdeauna ușoară. Chiar Domnul Iisus a spus, în lume veți avea necazuri. Necazul este un tip de încercare. Dumnezeu ne trimite uneori necazuri ca să ne încerce și să ne întărească credința în el. Când ai un necaz, roagă-l pe Dumnezeu să te ajute.

Acest lucru l-a făcut și Avram în fața unei încercări atât de mari. Dumnezeu ne-a cerut să mergem pe unul din munții din țara Moria, să ne închinăm lui. Poate i-a explicat Avram lui Isaac. "- Este o călătorie de trei zile și trebuie să plecăm de vreme?" Am mai spus el. Probabil că Avram era foarte tăcut copii și ochii lui se umpleau de lacrimi.

Avram s-a sculat diz de dimineață, a pus șaua pe măgar și a luat cu el două slugi și pe fiul său Isaac. A tăiat lemne pentru arderea de tot și a pornit spre locul pe care îl spusese Dumnezeu. A trecut o zi. O noapte, două zile, două nopți. A treia zi, Avram a ridicat ochii și a văzut locul de departe. Probabil Avram i-a arătat locul fiului său. Isaac, uite! Acolo este locul unde ne vom închina lui Dumnezeu. Poate că slujitorii s-au uitat uimiți la Avram.

Și Avram a zis slugilor sale, rămâneți aici cu măgarul, eu și băiatul ne vom duce până acolo să ne închinăm și apoi ne vom întoarce la voi. Avram și Isaac au plecat împreună. Isaac ducea lemnele, iar Avram a luat cuțitul. Pentru un timp nu au mai vorbit între ei, dar Isaac nu-și mai putea păstra gândurile pentru el. Tată, a spus el.

"- Da, fiule!" a răspuns Avram. "- Aici este focul, aici sunt lemnele, dar unde este mielul pentru jertfă?" Poate că Avram a înghițit în sec și a stăpânit lacrimile, apoi a spus. "- Fiule, Dumnezeu însuși va purta de grijă de miel." Și-au continuat să meargă mai departe. Când au ajuns la locul pe care îl spusese Dumnezeu, Avraam a zidit acolo un altar și a așezat lemnele pe el. A legat pe fiul său Isaac și l-a pus pe altar deasupra lemnelor.

Avram poate i-a explicat fiului său așa. Dumnezeu mi-a cerut să fac astăzi un lucru pe care nu-l înțeleg. Lacrimile îi curgeau probabil pe obraj în timp ce explica. Dumnezeu mi-a cerut să te aduc pe acest munte și să te jertfesc. Nu știu ce va face Dumnezeu, dar ne putem încrede în El. El ne va purta de grijă. Eu... Trebuie să asculte Dumnezeu. Apoi Avram a luat cuțitul. Deodată s-a auzit o voce. Avrame! Avrame! Iată-mă, a răspuns el.

Îngerul a zis, să nu pui mâna pe băiat și să nu-i faci nimic, căci știu acum că te temi de Dumnezeu, întrucât n-ai cruțat pe fiul tău, pe singurul tău fiu pentru mine. Ce bucuroși trebuie să fi fost Avram și Isaac când au auzit vocea aceea. Și apoi Dumnezeu a făcut ca tocmai atunci să apară un berbec din tufiș pe care l-au adus ca jertfă în locul lui Isaac. Povestirea biblică de azi, probabil că cei mai mulți dintre voi o știați. Ea se găsește în Biblie, în Cartea Geneza, la capitolul 22.

Lecții din Încercare și Jertfa lui Hristos

Am auzit semnalul pentru proba de joc, suntem la proba a doua și întrebarea pentru voi este, ce credeți că au învățat Avram și Isaac despre Dumnezeu prin acea încercare grea? Repet întrebarea la proba a doua, ce credeți că au învățat Avram și Isaac despre Dumnezeu? Prin acea încercare grea. 0742 805 746 este numărul de WhatsApp la care așteptăm răspunsurile voastre înscris sau înregistrat.

Avea mulți fiți, mulți copii, avea tată la vram. Eu sunt unul din ei, la fel și tu. Dă-mi slavă Domnului, dreapta tată la vram. Avea mulți fi, mulți copii Avea tată la gram Eu sunt unul din ei, la fel și tu Dăm slavă Domnului, dreapta, stânga Tatăl Abraham avea mulți vii, mulți copii Avea tatăl Abraham Eu sunt unul din ei, la fel și tu Tatăl Abraham avea mulți copii Avea tatăl Abraham Eu sunt un din ei, la fel și tu La fel și tu!

v-am regăsit din nou după o piesă despre Abraham, tatăl Abraham, despre care ni se spune că avea mulți fii, sigur, după generații întregi, dar în povestiria noastră era vorba doar de unul prea iubit, dar înainte să auzim de la voi ce au învățat Abraham. și Isaac despre Dumnezeu prin acea încercare grea, dar ne trebuie să mai spunem bun venit unor ascultători. Filip din Deva este cu noi pentru prima oară. Bun venit! Și cu Ada și Alia este Cami de la grupul de adolescenți.

o prietenă de-a mamei lor și ea l-a primit pe Domnul Iisus în inima ei săptămâna trecută! Super! Ne bucurăm și bun venit! Da! Bun venit! Povestirea biblică de azi despre Avram și Sac v-a adus întrebarea ce au învățat ei despre Dumnezeu prin acea încercare grea. În această poveste am învățat...

Că trebuie să asculți de Dumnezeu, chiar și dacă îți dă o încercare grea. Foarte frumos! Citesc un răspuns din Bucium. Trebuie să ai credință în Dumnezeu, indiferent ce le va cere Domnul să facă, pentru că voia lui este întotdeauna cea mai bună. Prin această încercare Dumnezeu a vrut ca să-l întărească pe Avram, să vadă dacă cu adevărat îl iubește. Foarte bine! Tu ai făcut aplicația direct. Avram a învățat să se încreadă în Dumnezeu. Minunat! Din Iași, a învățat să se încreadă în Domnul mereu.

Eu cred că l-a învățat ca să se teamă de Dumnezeu. Foarte bine! Altcineva ne spune, au învățat că Dumnezeu este mereu în control. Superb! Au învățat că Dumnezeu are dreptul să ne ceară orice. Au învățat că Dumnezeu este bun. Da, cineva ne-a spus că este bun și milos pentru că nu l-a lăsat pe Isaac să fie jertfit și i-a adus pe cineva în locul lui. Aceștia învățați să se încredă în Dumnezeu, că Dumnezeu are și nebun plan.

Da, are cel mai bun plan. Un răspuns din Italia a învățat că Dumnezeu este credincios și dacă ai credință în El, nu te va dezamăgi. Frumos! Isaac și Avram a învățat despre Dumnezeu. Isaac și Avram. Cu multă iubire! Cu multă iubire! În ciuda încercării! Un alt răspuns din Constanța a învățat că Dumnezeu este credincios, drept, iar planurile sale sunt totdeauna bune! Wow!

Prin credință în Dumnezeu. Da, învățați să aibă credință și mai mare în Dumnezeu din Republica Moldova. Avram și Isaac au înțeles că Dumnezeu își ține promisiunile. Frumos! Amin, da, ăsta a fost scopul principal, foarte bine, să asculte de el, ne spune cineva din Brașov, să se încreadă în el, din Sălaș. Eu cred că am înțeles. Că trebuie ca să se încredă mereu în Dumnezeu. Da, așa este. A învățat că Dumnezeu nu rămâne niciodată dator și că trebuie întotdeauna ascultat. Wow!

Dumnezeu mereu ne poartă de grijă. Da, și exact așa ne spune cineva din Vâlcea, Dumnezeu poartă de grijă celor ce cred în El. Ce multe răspunsuri adevărate și frumoase, ce lecții importante! Avram a învățat că Dumnezeu întotdeauna poartă de grijă. Așa este. Mai mulți ați spus acest lucru și să-l credeți și voi, căpii, da? Pentru că n-a fost o lecție doar pentru Abraham și Isaac și pentru noi. De asta a rămas în Biblie. Bravo!

Așa este. Dar când treci printr-un necaz, atunci te apropii mai mult de Dumnezeu și descoperi că El are grijă de tine. Pe muntele Moria, Dumnezeu le-a purtat de grijă lui Avram și Isaac. Și peste mii de ani copii, pe muntele Golgota, un alt fiu prea iubit era adus ca jertfă pe cruce. Dar atunci Dumnezeu nu a mai intervenit ca să oprească moartea fiului său.

De ce? Pentru că Avram și Isaac, tu și eu, aveam nevoie ca Domnul Iisus să moare în locul nostru, ca Dumnezeu să ne poată ierta de păcate atunci când venim la El cu pocăință. Vestia boom

Mesajul Secret: Dumnezeu Ne Încearcă

Sună clopoțelul pentru ultima oară în această emisiune. Sunteți pregătiți să mai primiți un cuvânt și un indiciu pentru mesajul secret. Vă mai dăm un singur cuvânt scurt? Cuvântul ne? și ordinea cuvintelor în propoziție, iar voi trebuie să mai găsiți ce lipsește. Fiți atenți! Dumnezeu ne... credința. Repet, mesajul secret de astăzi începe așa. Dumnezeu ne...

Credința. Credeți că puteți descoperi mesajul se crede azi? Dacă da, spuneți-ne care este mesajul pe WhatsApp la 0742 805 746. Ce face Dumnezeu cu credința noastră? Dumnezeu ne...credința. Completați voi unde sunt puncte puncte. Nădejdea ta să fie Dumnezeu Atunci când totul e greu Nădejduiește în el Nădejdea ta să fie Dumnezeu Atunci când totul e greu Nădejduiește în el Nădejdea ta să fie Dumnezeu Set.

Și cântecul acesta a fost tot despre credință, să te încrezi întotdeauna în Dumnezeu. Și mesajul secret este tot despre credință și înainte să auzim care să fie oare mesajul de astăzi, trebuie să spunem bun venit și lui Ionatan din Republica Moldova. Bine ai venit, Ionatan! Alături de alți ascultători, copii români din țară și din alte țări, din străinătate. Dumnezeu ne puncte puncte credința. Să auzim. Dumnezeu ne întărește credința.

Frumos! Mai mulți ați spus lucrul acesta. Dumnezeu ne răsplătește credința. Dumnezeu ne testează credința. Dumnezeu ne întărește credința. Amin! Dumnezeu ne... Ajuta să ne întărim credința. Bravo, foarte frumos. Dumnezeu ne încearcă credința, au spus foarte mulți ascultători. Dumnezeu ne mărește credința. Dumnezeu ne mărește credința. E foarte bine, foarte frumos. Mai mulți au spus acest lucru. Dumnezeu ne încearcă credința.

Felicitări tuturor! Mesajul se crede astăzi și toate sunt frumoase și bune pe care noi le-am ales este acesta. Dumnezeu ne încearcă credința! Da, multe au fost mesajele voastre, ne dăruiește credința, ne răsplătește credința. Dar câteodată Dumnezeu ne încearcă. credința. Poate chiar acum este ceva foarte dificil în viața ta. Nu știu, poate că cineva din familia e bolnav sau...

Ai o temă la școală pe care nu o înțelegi sau poate părinții tăi au probleme. Poate nu ai prieteni sau nu înțelegi de ce permite Dumnezeu să ți se întâmple ție niște lucruri. Chiar ție care crezi în El, copii. Biblia ne spune că Dumnezeu permite aceste încercări în viața noastră ca să ne încerce credința și ca să ne întărească credința în El. Știți ce se întâmplă cu un copac care are parte de secetă? Adică nu are apă pentru multă vreme.

Își înfige rădăcinile și mai adânc în pământ și când vine furtuna copacul, rămâne în picioare. Și apropo de apă...

Aventuri la Fermă: Fluffy Descoperă

Oare mai plouă la ferma noastră? În episodul de astăzi, la prima ora dimineții, toată ferma se va trezi. Iar țușca Fluffy... își va minti brusc ceva. Ce? Vom afla în curând! Ops, nici de data asta n-a uitat Mia să sună. Cred că este ea. Hai să răspund. Alo, aici Radio Vestea Bună! Ziua bună, Dani! Ce mult mă bucur că Isaac nu a trebuit să fie vers. Nu știm, dar știm că în încercări grele Dumnezeu le dă putere celor ce se încred în el.

Eroul Credinței: George Wishart

Ai vrea să auzi despre un alt tânăr care s-a încrezut în Dumnezeu? Numele lui era George. Era din Scoția și a plecat să studieze în Europa la universitate. Acolo a auzit pentru prima dată despre adevărata credință din Biblie, care era diferită de ceea ce auzise el în Biserica Catolică. Exact asta i-a întrebat și el pe prietenii lui. Unul dintre ei i-a răspuns. De exemplu, în Biblie nu scrie nimic despre indulgențe.

Erau niște hârtii pe care biserica catolică le vindia și le spunea celor ce dădeau bani pe ele că prin asta vor ajunge în cer. Corect, așa e, dar tânărul George era curios să afle mai multe. Un student din Elveția i-a zis, nu trebuie să ne crezi pe noi pe cuvânt, citește tu Biblia și vezi care este adevărul. Una din materiile studiate de George la universitate a fost Greaca. Și el a citit Noul Testament în limba greacă, în limba în care a fost scris Noul Testament.

Iar când s-a întors în Scoția ca profesor de greacă, a adus noi testamente în limba greacă să le dea și studenților săi. Da, așa e. Și, deși familia lui era bogată, George avea o locuință simplă, mânca puțin, dar predica peste tot despre Domnul Iisus. Nu toți. Unii oameni din biserica catolică erau pe urmele lui ca să-l prindă. Vai, și nu era frică. Nu, lui George nu era frică de moarte deloc.

A predicat și celor bolnavi de ciumă, fiindcă știa că și ei au nevoie să audă de iertarea lui Dumnezeu înainte să moară. Nu, nu s-a îmbolnăvit, dar cel mai important cardinal din Scoția, un lider al Bisericii Catolice, doria să-l prindă. O dată, George a primit un bilet de la un prieten bolnav și, în drum spre el, dintr-o dată, George a oprit calul și i-a rugat pe prietenii lui să verifice zona. Într-adevăr!

Undeva pe un deal așteptau șaizeci de călăreți gata să-l prindă. Piu, ce bine că a scăpat! Doar de data asta, așa a spus George, dar el nu se temea de moarte. și, până la urmă, a fost prins. Cardinalul l-a poruncit ca George să fie ars pe rug. Dar, înainte să moară, George a îngenunchiat, apoi s-a ridicat și i-a spus de trei ori. O, Tu, Salvator al lumii, ai milă de mine, Tată din ceruri, în mâinile Tale îmi încredințez Duhul.

Da, pentru că Dumnezeu a fost cu el chiar atunci. Apoi George a mai spus, nu mă tem de acest foc, știu sigur... Ei, va trebui să te gândești tu la ce crezi că a zis George în continuare. Mă bucur, Mia! Ne rugăm să avem și noi o credință ca a lor. Deci, ce crezi că știa George în mod sigur? El a zis, știu sigur? Da, bine, atunci așteptăm. Pa, Mia!

Pamia, suntem la proba a treia și alături de noi este și Irina din Arad. Avem mai mulți concurenți și mai mulți participanți la această probă. Ce trebuie să facem? George a spus aceste cuvinte. Nu mă tem! de acest foc. Știu sigur? Și apoi am mai spus ceva, un lucru adevărat și voi trebuie să vă gândiți ce a mai spus George înainte să moară. Știu sigur? Ce? Ce știu sigur?

Eu știu cu Continental Kids și George a spus ceva sigur. Eu știu sigur ce. Și acum urmează să auzim răspunsurile voastre. George a spus că Domnul mă va duce în cer. Foarte mulți ați spus lucrul acesta, știu că voi ajunge în cer, știu că voi ajunge la Dumnezeu, știu că dacă mă lepăt de credință, voi ajunge în focul iadului, așa că nu voi renunța la Domnul.

La Dumnezeu! Da, foarte frumos! Știu că voi ajunge la Mântuitor, știu că El e alături de mine, știu că voi sta alături de Dumnezeu în cer, știu că dacă Dumnezeu vrea să mă salveze, o va face, dar dacă nu, mă va duce la El. Știu că voi ajunge la tatăl. George era sigur că va ajunge în cer. Da, știu sigur, a spus cineva din județul sălaj că Dumnezeu mă va duce acasă. Eu știu că voi ajunge la Domnul Iisus. Da, ce frumos! Știu sigur că voi ajunge la Dumnezeu. Ce multe răspunsuri asemănătoare!

Știu sigur că eu îl voi întâlni pe Mântuitorul meu și că focul nu va... de sufletul. Wow, ce frumos! Din Marea Britanie, știu sigur că mă voi întâlni cu Dumnezeu după ce voi muri. Știu sigur că Domnul va fi cu mine din Italia. Știu sigur că o să merg în cer. Foarte frumos! Știu sigur că voi ajunge la Dumnezeul pe care l-am slujit. Credința ne duce în cer. Da, asta crezi tu că a spus George, voi ajunge la Dumnezeu din Suceava.

Eu știu că voi ajunge sus la tine în cer. Bravo! Vă aplaudăm pe toți! N-am apăcat să citim toate răspunsurile voastre. Ce a spus George, Dani? George... We Shirt, numele lui complet, George a spus așa, nu mă tem de acest foc, știu sigur că sufletul meu va lua masa cu Mântuitorul meu Iisus Hristos în această seară. Și copiii să știți că omul care trebuia să aprindă focul rugului ca George să ardă, a îngenunchiat lângă el și i-a spus așa.

Domnule, vă rog să mă iertați. Și George i-a dat o sărutare și i-a spus, te iert. Cardinalul acela a crezut că moartea lui George a fost sfârșitul lui, dar de fapt chiar în acele clipe George tocmai își începea veșnicia în prezența Domnului Iisus. Da, Dumnezeu ar fi putut să-l scape pe George de la moarte, cum a făcut cu Isaac, dar l-a scăpat trecându-l prin moarte, sus în cer. Și da, credința lui George a fost încercată prin foc și s-a dovedit a fi o credință adevărată. Dar cum este credința?

ta, crezi în Dumnezeu doar când îți merge bine, doar dacă Dumnezeu face exact ce vrei tu, dacă atunci când treci prin ecazuri tot te încrezi în Dumnezeu, atunci credința ta este adevărată.

Aventuri la Fermă: Necazul lui Piglet

Dar oarece necazuri au mai avut prietenii noștri de la fermă? E timpul să aflem chiar acum! În episodul trecut, rățușca Fluffy și purcelușul Piglet i-au cântat câinelui Bruno un cântec de mulțumire. Mama lui Piglet l-a așteptat îngrijorată să vină acasă. După ce a mâncat, purcelușul a adormit, gândindu-se că ar fi vrut și el să-și ține promisiunile, așa ca Bruno, și să se întâlnească cu bufnița alba ca să-i pună întrebări.

A doua zi, distă dimineață, toată ferma se trezi. Rățușca Fluffy deschise ochii și se uită în jur. Totul era exact așa cum știa. Brusc își aminti ceva. Își întinse aripile și porni spre hambar. Ploaia încetase de mult. Primele raze ale soarelui mângâiau fața lui Piglet, care încă dormea dus. Fluffy ajunse în fața hambarului. Ah!

"- Ușa e închisă, dar nu mă dau bătută! Trebuie să intru în hambar!" își zise rățușca și merse roată. Într-o parte a hambarului, sub o scândură de lemn, ea observă un spațiu mic. Sper să încapi aici! Aoleu, ce strâmbt e! Se panică ea. Mă poate ajuta cineva? După câteva secunde, auzi un fâlfâi de aripi. "- Ce-i cu glăgia asta surzitoare?" zise bufnița ajutându-o pe Fluffy cu ciocul. Tocmai mă pregăteam să merg la cucul care. Sunt obosită după tura de noapte.

Bucuroasă că a scăpat de la strântoare, Fluffy zise pe un ton smerit. Bună dimineața, doamna Alba, îmi cer mii de scuze pentru deranj. Eu doar vroiam să vă întreb ceva, adică prietenul meu Piclet vrea să vă întrebe mai multe lucruri. zise ea pe nerăsuflate. Ce lucruri! O, rățușco, mă ia somnul, zi mai repede, te rog, zise bufnița căscând. Vreau să știe ce înseamnă să crezi, adică dacă trebuie să simți ceva. Să crezi? Nu! Nu trebuie nimic să simți!

ci doar să crezi că ce ți se spune e adevărat și dacă se spune să faci ceva, să faci. A, da? Atât de simplu? "- Crezi nu e complicat!" mai zise bufnița, așezându-se încet în cuibul ei. "- Și dacă ai crezut o minciună?" Păi vezi, doc mai asta e, e important, pe cine crezi? Trebuie să alegi în cine te încrezi. Aha, am înțeles, dar... Nu ar putea să vină și Piglet?

Se vă pună întrebări? De seară, de seară, acum o să-ți spun noapte bună! Somn ușor, doamna Pufniță, și mulțumesc mult pentru ajutor și răspunsuri! Zise. Fluffy și se grăbi să iasă din hambar. Mama lui Piglet încercă să-l trezească. Piglet! Trezește-te. Mami, mai lasă-mă să stau un pic să dorm. Nu știu de ce, dar sunt așa de obosit și nu mă simt bine. Bine. Rămâi atunci și mai dormi un pic. Sigur te vei simți mai bine. Și, mami, îmi pare așa de rău că nu am cerut voie să plec. Bine te iert.

Dar să fii atent data vitoare, mai zise mama. Dintr-o dată, unul dintre frații lui Piglet începu să țipe. Piglet mi-a luat ghindele! Nu le mai găsesc! Speriat, Piglet se apără. Nu le-am luat eu, eu nici nu le-am văzut. Minț, minț, izbugni fratele lui. Piglet, ar fi bine să-i le dai înapoi. Interveni mama. Dar, mami, nu eu îi le-am luat. Crede-mă, trebuie să mă crezi. Dar mama nu-l mai auzi. Piglet rămase plângând încetişor.

Nici nu observă când ajunse rățușca lângă el. Hei, Piglet, diseară putem merge la bufniță, dar... dar... ce e cu tine? "- Flaffii sunt așa de năcăjit. Fratele meu a dat vina pe mine că i-am luat ghindele, dar nu eu i-am luat. Tu mă crezi, nu?" "- Sigur că te cred, dar..." "- Unde or fi?" "- Nu știu unde au dispărut. Oarecum o să rezolv problema asta? Vai, ce necaz mare!" se văită Piglet. Oare ce i-a zis Fluffy? Vom afla în episodul următor. Ați ascultat Aventuri la fermă!

Proba 4: Reacții la Acuzații Nedrepte

Și am ajuns la proba a patra. Săracul piglet să fii acuzat. Pe nedrept, ce credeți că trebuia să facă piglet în situația asta? Este întrebarea la ultima probă de astăzi. Repet întrebarea, ce credeți că trebuia să facă piglet în situația asta? Așteptăm răspunsurile voastre la ultima. Попробуем! Să auzim răspunsul să se dea lui și să le găsescă și să le dea fratele lui.

Așa, să le găsească și să-i arate că, uite, nu le-a luat el. Să recunoască, mai mulți ați spus, să meargă la mama lui și să o convingă că nu le-a luat. Piglet trebuia să spună adevărul și să-i... Da, înapoi! Deci tu crezi că el le-a luat și i-a mai și mințit pe deasupra. Mă rog, asta este versiunea ta, dar dacă ar fi fost un vinuit pe nedrept, ce să facă?

Trebuia să le caute și când le găsea să se ducă și să îi arate și să zică, uite, nu eu ți le-am luat. Vezi că ai greșit. De ce judeci înainte să vezi? Foarte interesant și bun răspunsul tău. Pigle trebuia să dovedească, virgulă, că nu a luat el ghindele. Mai mulți ați spus lucrul acesta și să o pună și pe Fluffy să depună mărturie. Trebuia să-i spună fratelui său că nu a luat ghindele și să caută

Să caute și să îl ajute pe fratele lui să le găsească, să verifice dacă are ghindele ca să se lămurească, ne-a spus cineva. Adică poate din greșeală erau la el. Trebuia să-i spună fratelui său că nu a luat ghindele și să caute ghindele. Să rămână calm și să aștepte cu răbdare până când se rezolvă situația, ne-a spus cineva. Bravo copii, sunteți experți la ieșitine cazuri. Să-i spună fratelul lui. Îmi pare rău că ți-ai pierdut gândele, dar te voi ajuta să le cauți. Super!

Concurs Nou și Finalul Emisiunii

Ce vei face tu atunci când Dumnezeu îți va încerca credința și va permite să fii acuzat pe nedrept? Roagă-te și spune-i lui Dumnezeu situația ta, apoi așteaptă cu răbdare și nu te răzbuna. Ai încredere că într-o zi Dumnezeu va face dreptate și te va răsplăti. Biblia spune, dacă suferiți cu răbdare când ați făcut ce este bine, lucrul acesta este plăcut lui Dumnezeu. Îți place radiovestea bună? Nu ține bucuria numai pentru tine. Spune și prietenilor tăi.

Și iată ați așteptat cu răbdare momentul în care vom alege câștigătorii concursului de săptămâna trecută și vom lansa un nou concurs. Câștigătorii concursului Arca lui Dumnezeu sunt... Luca Tabita și Lois Domnariu Felicitări tuturor celor ce v-ați înscris la concurs și felicitări bineînțeles și câștigătorilor. Dar știți cine va primi un premiu și o răsplată și mai mare?

Cei care au spus altora despre Dumnezeu și care s-au încrezut în El chiar și în cele mai mari necazuri, așa cum a făcut și George Wishart. Concursul acestei săptămâni se numește Credință în Necaz. Ce trebuie să faci? Învață un verset din Cartea Psalmilor în care apare cuvântul Necaz sau Necazuri. Trimite apoi versetul înregistrat de tine la numărul de WhatsApp 0742 805 746 până vineri 8 noiembrie ora 20. Toate aceste detalii le vei găsi și pe site-ul Radio Vestea.

Ascultați Radio Vestea Bună! Radio Vestea Bună! A sosit momentul să ne luăm rămas bun și azi. Nu uitați, Dumnezeu ne încearcă credința, dar încrede-te în El, că știe ce face. Eu sunt Doini. Iar eu sunt Dani. Dacă încă nu ți-ai pus credința în Domnul... Iisus ca Mântuitor al Tău. Nu mai întârzia, fă-o chiar azi. Până data viitoare, vă dorim tuturor să aveți Ziua Bună!

This transcript was generated by Metacast using AI and may contain inaccuracies. Learn more about transcripts.
For the best experience, listen in Metacast app for iOS or Android