[00:00:24] Kérlek benneteket a következő igéket mondjátok velem együtt. Lehetetlen [00:00:30] dolog hit nélkül Istennek teszeni. Hiszem, hogy ő létezik, és megjutalmaz engem, mert én őt keresem. Mert a hit az nem látó dolgokról való meggyőződés, reményed dolgoknak a valósága. És én nem látás szerint járok, hanem hit szerint.
[00:00:53] És hiszem, hogy az én hitem, amely legyőzte a [00:01:00] világot, mert az Úr Jézus Krisztus legyőzte a világot, és én Jézus Krisztusba hiszek. Hiszem, hogy Ő az Istennek a fia, Ő az, aki halott volt, de feltámadott a halálból, és él örökkön örökké. Hiszem, hogy ő a mi közvetítőnk, közben járunk, ő a mi főpapunk, az engesztelő áldozatunk.
[00:01:28] Ő az alfa [00:01:30] és az omega, kezdet és a vég, aki testében. Vitte fel a bűneinket a Golgothai keresztfára, és az ő sebeiben meggyógyultunk. Hiszem, hogy a názati Jézus Krisztus átokká tette magát én érettem is, hogy Ábrahám áldását helyezze az életemre, és ezért hiszem, Hogy megszabadított minden átoktól, [00:02:00] fizikai, anyagi, szellemi átkoktól, generációs átkoktól, hogy Isten áldásában tudjak járni, élni és szolgálni őt.
[00:02:15] Hogy a názeti Jézus Krisztus gazdag lévén szegényítette magát én érettem, hogy az ő szegénysége által meggazdagodjak. És hiszem, hogy elvette tőlem [00:02:30] a bűneimet, védkeimet s az ő vérébe vetett hit által megigazultam. És nincseni már semmi kárhoztatásom, mert Krisztus Jézusban vagyok, És nem test szerint járok, hanem szellem szerint.
[00:02:47] Halleluja! Halleluja! Amen!
[00:02:54] Foglaljatok
[00:02:55] helyet![00:03:00]
[00:03:10] Királyok második könyve Huszonegyedik rész Manassé tizenkét éves korában lépett trónra, és ötvenkét évig uralkodott Jeruzsálemben. Anyját Hefcibáknak hívták. Olyan dolgokat tett, amelyeket az örökkévaló gonosznak tart. Azoknak a népeknek [00:03:30] az utálatos és szörnyű szokásait követte, akiket az örökkévaló kiűzött Izrael népe elől.
[00:03:36] Manassé újra felépítette azokat a magaslatokat, Amelyeket apja Ezékiás lerombolt. Oltárokat emelt a baálok tiszteletére, asáraoszlopot állított fel, mint Akháb, Izrael királya. Manassé tisztelte és imádta az égcsillagainak seregeit is. Még az Örökkévaló templomában is oltárokat állított fel az Idegenistenek tiszteletére.
[00:03:58] Abban a [00:04:00] templomban, amelyről az Örökkévaló azt mondta, nevemet oda fogom helyezni Jeruzsálembe. Manassé az örökkévaló templomának mindkét udvarában oltárokat építette az ég seregének a tiszteletére. Átvitte a saját fiát a tűzön. Sokféle okult dolgot gyakorolt. Varázslást és jelmagyarázást űzött, ezen kívül médiumokkal és halott idézőkkel is tanácskozott.
[00:04:24] Nagyon sok gonosz dolgot tett, amellyel haragra ingerelte az örökkévalót. [00:04:30] Manassé készítetett egy bálványszobrot Aserának, amelyet a templomban állított fel. Abban a házban, amelyről az örökkévaló azt mondta Dávidnak és a fiának Salamonnak, ebbe a házba és Jeruzsálembe, amelyet én választottam ki Izrael törzsei közül, ide helyezem a nevemet örökre.
[00:04:49] Többé nem mozdítom ki Izraelt erről a földről, amelyet atyáiknak adtam, de mindez csak akkor lesz így, ha engedelmeskednek az egész törvénynek, mindannak, [00:05:00] amit szolgám, Mózes parancsolt nekik. De a nép nem engedelmeskedett, mert Manassé rossz irányba vezette Júda és Jeruzsálem lakóit, súlyosabb gonoszságokat követett el, mint azok a kánaáni népek, amelyeket az örökkévaló kipusztított Izrael népe elől.
[00:05:16] Az örökkévaló ezt mondta szolgái a proféták által. Manassé, Júda királya utálatos dolgokat tett, és gonoszabbul cselekedett, mint az emóriak, akik előtte éltek. [00:05:30] Sőt, egész Júda népét a báványimádás bűnébe vezette. Emiatt, mondta az örökkévaló, Izrael istene, hamarosan olyan csapásokkal verem meg Jeruzsálemet és Júdát, hogy még annak is belecsendül a füle, aki csak a hírét hallja.
[00:05:47] Úgy fogok bánni Jeruzsálemmel is, mint Samáriával. Úgy megbüntetem, mint Akhák király családját. Bizony, Jeruzsálemmel is úgy bánok, Mint ahogy valaki egy tálat tisztára [00:06:00] törül, és fölfordítva letesz. Marad ugyan még ezután egy kicsiny maradék a népemnek, de még tőlük is elfordítom arcomat, s nem törődöm velük.
[00:06:11] Kiszolgáltatom népemet ellenségeiknek, és így összes gyűlölőiknek a prédájává. És a zsákmányává lesznek. Igen, így bánok velük, mert azt cselekedték, amit gyűlölök, és folyton csak haragra ingereltek engem attól a naptól kezdve, amelyen ősei [00:06:30] kijöttek Egyiptomból, egészen mostanáig. Manassék király nagyon sok ártatlan embert megöletett, szinte vérrel mocskolta be egész Jeruzsálemet, egyik végétől a másikig.
[00:06:41] Ezzel még csak tetézte súlyos bűnét, amelyen egész juda népét bűnbe vezette, S így mind azt tették, amit az Örökké való gyűlölt. Manassé egyéb dolgait, bűneit és összes tetteit feljegyezték a júdakirályainak történetéről szóló könyvben. [00:07:00] Azután meghalt Manassé, mint ősei is, és eltemették házakertjében, vagyis az Uzzakertjében.
[00:07:07] Utána fia, Ámón követte a trónon. Ámón huszonkét éves volt, amikor király lett, és két évig uralkodott Jeruzsálemben. Anyját Mesullemetnek hívták, aki Háruc leánya volt. Apjához Manasséhoz hasonlóan Ámón is olyan dolgokat tett, amelyeket az örökkévaló gonosznak tart. Mindenben apja példáját követte. [00:07:30] Azokat a báványokat tisztelte, amelyeket apja is tisztelt, és azokat imádta.
[00:07:35] Elfordult az örökkévalótól, ősei istenétől, és nem az ő útján járt. Ámón ellen udvari emberei összeesküvésztődtek, És a saját házában meggyilkolták. Júda népe azonban megölte azokat, akik Ámón király ellen összeesküvést készítettek. Azután a nép a király fiát, Jósiás nem elte trónra. Ámón egyéb tetteit feljegyezték a Júda [00:08:00] királyainak történetéről szóló könyvben.
[00:08:02] Azután meghalt Ámón, és eltemették saját sírboltjában, az Uzza kertjében. Utána fia, Jósiás követte a trónon. 22. rész Józsiás nyolc éves volt, amikor királyságra lépett és harmincegy évig uralkodott Jeruzsálemben. Anyját Jeididának hívták, aki adályá leánya volt, bockatból. Józsiás azt tette, amit az örökkévaló helyesnek tart, [00:08:30] és minden tekintetben azon az úton járt, amelyen őse, Dávid király, s arról nem tért le sem jobbra, sem balra.
[00:08:39] Uralkodásának tizennyolcadik évében elküldte Sáfánt, aki acal Jáhú fia, Mesullám unokája volt, a titkárát az Örökkévaló templomába. Menj Hilkiá főpaphoz, és mondd meg neki, hogy számolja meg az összegyűlt pénzadományokat, amelyeket a nép hozott be az Örökkévaló templomába, és amit az ajtóörök [00:09:00] gyűjtöttek össze.
[00:09:01] Adják ezt a pénzt az Örökkévaló háza javítását vezető felügyelőknek, akik ebből füzessék a javításokat végző mesterembereket, az ácsokat és a kőműveseket. Ebből vásárolják meg a javításhoz szükséges anyagokat is, a gerendákat és a faragott köveket. Mivel a mesteremberek hűségesek és megbízhatók, nem kell őket elszámoltatni a kapott pénzzel.
[00:09:24] Egy napon Hilkiá, a főpap szólt Sáfánnak, a királytitkárának. [00:09:30] Megtaláltam a törvénykönyvét az örökkivaló házában. Átadta neki a könyvtekercset, Sáfán pedig elolvasta. Majd pedig jelentette a királynak. Szolgáid kihozták az összegyűlt pénzadományokat az örökkévaló házából, és a munkások felügyelőinek adták.
[00:09:48] Azután hozzátette. Hilkiá főpap ezt a könyvtekercset adta nekem. Majd felolvasott belőle a királynak. Amikor Jósiás király meghallotta a törvényigéit, [00:10:00] megszaggatta ruháit. Azután ezt parancsolta Hilkiá főpapnak, és Ahikámnak, Sáfán fiának, Meg Akbornak, Mikájáfiának, meg Sáfánnak, a titkárának, és Aszályának, a király szolgájának.
[00:10:13] Menjetek és kérjetek tanácsot az örökkévalótól számomra, a népszámára és egész Júda számára. Kérdezzétek meg, mit jelentenek ránk nézve ezek az igék, amelyek a megtalált könyvtekercsben vannak. Ezt tegyétek, mert súlyos az örökkévaló [00:10:30] haragja, amely föltámadt ellenünk. Bizony megharagudott ránk. Mivel őseink nem engedelmeskedtek az igéknek, és nem az szerint éltek és selekedtek, ahogyan az megvan írva ebben a könyv tekercsben.
[00:10:42] Ahogyan az megvan írva ebben a könyv tekercsben. Akkor Hilkijá főpap, Ahikám, Akbor, Sáfán és Asája, akiket a király elküldött, felkeresték Huldát, a proféta asszonyt, aki Sallum felesége volt. Sallum [00:11:00] tikváfia, ez pedig harhasz fia volt. Harhasz a király ruháinak a gondviselője volt. Hulda Jeruzsálem új részében lakott.
[00:11:08] Hilkijá és a többiek elmondták Huldának, mi történt. Hulda így felelt. Ezt mondja az örökké való Izrael istene. Mondjátok meg ezt annak az embernek, aki hozzám küldött benneteket. Bizony én veszedelmet és pusztulást hozok erre a helyre, és a hely lakosaira azok szerint az igék szerint, amelyek meg [00:11:30] vannak írva a könyvben.
[00:11:31] S amelyeket Júd a királya olvasott. Mivel elhagyott engem ez a nép, más isteneknek áldoztak, kezük minden alkotásával és tetteikkel haragra ingereltek engem, ezért izzó haragomat zúdítom erre a helyre, és nem lesz, aki eloltsa. De mondjátok meg Jósiásnak, Júd a királyának, aki azért küldött benneteket, hogy megkérdezzétek az örökkévalót.
[00:11:57] Ezt mondja az örökkévaló. Izrael istene [00:12:00] azokról az igékről, amelyeket hallottál. A szíved megindult, és megaláztad magad az örökkévaló előtt, amikor meghallottad igéit, amelyeket a hely és a hely lakosai ellen mondott, hogy milyen pusztulás és átok következik rájuk. Megaláztad magad előttem, megszaggattad a ruháidat és sírtál.
[00:12:20] Ezért én is meghallgattalak téged, azt mondja az örökkévaló. Őseid mellé foglak juttatni. És békességben helyeznek a [00:12:30] sírkamrátba. Te nem fogod meglátni azt a veszedelmet és pusztulást, amelyet te helyrehozok. Hilkiiá és társai ezzel az üzenettel visszamentek a királyhoz, és mindent elmondtak neki.
[00:12:50] Következik Németh Sándor napi
[00:12:52] üzenete. Óriási különbség van az Ószövetség és az Újszövetség áldása között. [00:13:00] Az Ószövetségben az áldás azért jön, mert hallgatom Isten igéjét, megtartom és megcselekszem Isten igéjét. Tehát a cselekedetek és jön utána az áldás. Az Új Szövetségben megfordította Isten, hogy nem a cselekedetekből származik az áldás, mert az Istennek a teljes kegyelme megjelent a názati Jézus Krisztusban, és éppen ezért a kegyelmet, ez igaz a Szentlélekre is, igaz a Szentlélek [00:13:30] karizmáira is, Isten ingyen, kegyelemből, érdem nélkül adja az embernek, de miért adja?
[00:13:37] Azért, hogy utána a názáti Jézus Krisztust kövessük, illetve az Isten igéjét megcselekedjük, és akkor ennek az eredménye képen jön az új szövetségi hívőkre és az egyházra az Istennek az áldása. Ezt higgyétek el, hogy ez jobb szövetség, mint az Ó-szövetség, mert ott teljesíteni kellett. És ráadásul [00:14:00] olyan magasra volt állítva a mérce,
[00:14:02] Kegyelem nélkül, hogy
[00:14:04] nyilvánvalóan senki nem tudta átugorni azt a magasságot, ahogy mondja ezt Istenek az igéje, hogy mindenki a törvényt valamilyen ponton megsértette, áthátta, és ha valaki egyetlen egy törvényt is áthált, az vétkes az egészben.
[00:14:23] És éppen ezért a törvény nem kegyelmet közvetített, hanem pálapostól kifejti halált és [00:14:30] ítéletet közvetített. Épp ezért. Isten ezzel az volt a célja, hogy nyilvánvalóvá tegye az emberiség számára, és elsősorban Izrael fiai számára, de Izrael fiai egyébként az egész emberiség számára ilyen módon minták voltak, hogy az embernek a saját Tehát ereje és a saját képessége alkalmatlan arra, hogy Isten tudja szolgálni.
[00:14:54] Szüksége van az embernek először is kegyelemre, és nyilvánvalóan [00:15:00] Ószövecsi is bizonyítja, ha kegyelmet nyertünk, akkor az Istenek a kegyelmét ne bűnre használják. Ne testi dolgoknak követésére, hanem egedelmeskedjünk Isten igényének, mert ha kegyelme van az életünkben, és különösen a Szent Életnek a kegyelme van bennünk, meg örök élet van az életünkben, akkor igenis, Az Isten igényét be tudjuk tölteni, mert a szellemünkben már ott van az örök élet is.
[00:15:29] Megvan a [00:15:30] bensőnkben, bele van helyezve az a képesség, az a végrehajtó, erőre való képesség, amely által be tudod tölteni azt, hogy ne paráználkodjál, ne hazudozzál, ne légy bálványimádó, ne idegenisteneket imádjál, ne kívánt felebarátod feleségét, Ne lopj tisztelt szüleidet és apádat, anyádat, sorolhatnám tovább.
[00:15:55] Tehát ezeket mind be tudod tartani, ha a szellemedben [00:16:00] élet van, és az újjászületes szellemed, Azonosul, illetve közösségbe kerül a Szentlélekkel, akkor már ez a képességeünk megvan arra, hogy nem csak próbálkozzunk, ne csak igyekezzünk, hanem meg is tegyük az Istenek a beszédét, és ennek az eredményeképpen jön az áldás.
[00:16:20] Tehát dicsőség az Úrnak!
[00:16:26] Hangos könyv. Válogatás a karizmatikus [00:16:30] klasszikus irodalom legjavából. Hangos könyv.
[00:16:35] A Mózes 5. könyvének 28. fejezetében felsorolt átkok, amelyekben a különböző betegségek is beletartoznak. Azért jöttek a népre, mert Istennek való szolgálatuk és engedelmességük Nem örömmel és jó szívvel történt. Ez a szívnek az állapotát jelentette.
[00:16:59] [00:17:00] A szívnek azon állapota, amely az ebben a fejezetben felsorolt átkokat kiváltotta, nyilvánvalóan nem lehet ugyanakkor megfelelő az átokból való megszabadulása. Ez is fontos mondat, szeretném még egyszer hangsúlyosan elolvasni. A szívnek azon állapota, Amely az ebben a fejezetben felsorolt átkokat kiváltotta, nyilvánvalóan nem lehet ugyanakkor [00:17:30] megfelelő az átokból való megszabadulása.
[00:17:32] Az ebben a fejezet természetesen nem a könyvre utal, hanem az 5 Mózes 28-ban felsorolt átkokra, amelyek nagyon sok betegséget is tartalmaznak. Más szavakkal. A szívnek ugyanabban az állapotában, amely az átkok megfogalmásáért felelős volt, Senki nem jöhet Istenhez az átokból való szabadulásért. Tehát az átok és a szívállapota összefügg egymással.
[00:17:59] Ha [00:18:00] a szívállapota nem változik meg, és úgy megy az ember az Istenhez, akkor nem fog tudni megszabadulni az átokból, ami létrehozta ezt a helyzetet. Következő alci. Isten ígéretei csak az engedelmeseknek szólnak. Isten csak azoknak adja meg szívük kéréseit, Akik gyönyörködnek az úrban, 37. Zsoltánban olvasjuk ezt a négyes versben, gyönyörködjél az úrban, és megvagyja neked szíved kérései.
[00:18:28] Isten nem engedett [00:18:30] ebből a követelményből a kegyenem korszakában sem. Csak az engedelmeseknek, azoknak, akik szorgalmasan hallgatnak az úrnak szavára, És azokat cselekszik, amelyek kedvesek a szemei előtt, szól az az ígéret, hogy távol tart az Úr tőled minden betegséget. Ez pedig ugye a Mózes könyvében található.
[00:18:53] A hit nem más, mint szívünk és akaratunk egyesítése. [00:19:00] Isten akaratával és céljaival. Tehát a hit a szívünk és akaratunk egyesítése Isten akaratával és céljaival. Ahol ez az egység nem jön létre, az eredmények is elmaradnak. Ez egy nagyon fontos szellemi törvény, amelyet manapság szánalmasan nehezen akarunk tudomásul venni, elfitt Dáfi tiszteletes idézete ez a könyvben.
[00:19:27] Isten azt ígéri azoknak, akik félik [00:19:30] az Urat, és eltávoznak a gonosztól, idézett egészség, vagy jéberül orvosság lesz ez, A te testednek, és megújulás a te csontjaiknak. A hit mindig megköveteli az engedelmességet. Pál azt írta az Efezosiafnak, hogy engedelmeskedjenek a parancsolatnak, hogy jól legyen nektek dolgotok, és hosszú életűek legyetek a földön.
[00:19:58] A szíriai [00:20:00] Naamán teljes mértékben alárendelte magát, és engedelmeskedett Isten beszédének, mielőtt meggyógyult volna. Azoktól, akik ártatlanul és becsületesen élnek, Isten nem vonja meg a jót. Megint csak egy idézet a 84. Zsoltárból, Isten nem vonja meg a jót azoktól, akik ártatlanul élnek, ha jó az egészség.
[00:20:24] Ezért mielőtt bármit is kérni szeretnénk Istentől, alá kell rendelni [00:20:30] magunkat az első és nagy parancsolatnak. Szeresd az Urat, a te Istenedet, teljes szívedből. Mert Isten azt mondja, mivel hogy ragaszkodik hozzám, megszabadítom őt. Itt egy újabb idézet a 91-es Zsoltárból. Mivel ragaszkodik hozzám, megszabadítom őt.
[00:20:52] Ő megtartja a szövetséget és az irgalmasságot ezer ízig azok iránt, akik őt szeretik. [00:21:00] Miként a leprás is, a Bibliában dicsérettel és imádattal járuljuk elé, hogyha a gyógyulást akarunk. Napoknak hosszúsága van, a bölcsességnek jobbjában, baljában gazdagság és tisztesség, ismét egy idézet a példabeszélek harmadik részéből.
[00:21:19] Ragaszkodjunk őhozzá, ragaszkodjunk őhozzá, és tied lesz, ami az övé. A bölcsességét, mint nagylelkű királynő van [00:21:30] ábrázolva, aki két kézzel nyújtja áldásait mindazoknak, akik hajlandók alávetni magukat irányításán. Akik őhozzá teljes szívvel ragaszkodnak számukra, az Úr szemei forognak az egész földön, hogy hatalmát megmutassa nekik.
[00:21:48] Izsvét idézett a kettő krónikák könyvének 16. részéből, ennek a fejezetnek ebben a szakaszában idézett-idézett hátán, ha megvan nektek ez a [00:22:00] példány, és követitek is a tekintetetekkel, akkor még jobban beívódik. A könyvben található üzenet a szívetekbe, tehát csak bátorítani tudnak benneteket. Itt egyszer meg egyébként, hogy a Fatmosz gondozásába jelent meg, és meg lehet rendelni a fatmosz.hu oldalon a Krisztus a gyógyító, tehát a következő, a befejező részre, ha ezt megteszed, akkor még mélyebben Beléd ívódik a könyvnek az üzenete.
[00:22:28] Tehát az [00:22:30] Úr szemei forognak az egész földön, hogy hatalmát megmutassa azoknak, akik őhozzá teljes szívből ragaszkodnak. Az Isten, amikor gyógyít, akkor a hatalmát megmutatja, de kiknek mutatja meg, akik őhozzá teljes szívből ragaszkodnak. A szerít szív a testnek élete, az idítség pedig. A csontoknak rothadása, ismét egy idézet a Féldaveszélyek könyvének 14.
[00:22:53] részéből, a 30. versből. Az irítségről tudjuk, hogy bűn a tíz parancsolat, tizedik parancsolatának [00:23:00] áthágását jelenti. Ne kivándat-e felebarátodnak, és föl van sorolva tulajdonképpen minden házát, feleségét, szamarát, stb. Tehát az irítség a csontoknak rothadása, ennek a parancsolatnak az áthágása kiváltja. A kiszolgáltatottságot a betegségre, de az ebből való megtérés viszont helyreállíthatja az embernek az egészségét.
[00:23:22] A sérült szív rosszabb, mint a sérült gyomor. A beteg lélek rosszabb, [00:23:30] mint a beteg test. A rendelenesen működő akarat rosszabb, mint a rendelenesen működő máj. Pál először azt mondja, hogy a test az Úrnak rendeltetett, Mielőtt azt mondaná, hogy az Úr a testnek. Megint csak egy nagyszerű ige a korintusiakhoz írt levélből.
[00:23:51] Tehát a test az Úrnak rendeltetett, az Úr pedig a testnek. Az Úrat azért küldte el [00:24:00] az Atya, hogy a testedet meggyógyítsa. De ahhoz, hogy a testedet meggyógyítsa az Úr, fontos, hogy te pedig a testedet az Úrnak rendeld. A Biblia azt tanítja a testünkről, hogy áron vétettetek meg. Dicsőítsétek azért az Istent, a ti testetekben és szellemetekben, amelyek az Istenéi.
[00:24:21] Újabb idézet. Kérlek azért titeket, atyám, fiai, az Istennek irgalmasságára, hogy szálljátok oda a ti [00:24:30] testeiteket, élő áldozatul, mint a ti okos tiszteleteteket. Szálljunk tehát oda neki a testünket, ha meg akarunk gyógyulni. Csak ha már a tulajdonába került, akkor ígéri meg a testünkre vonatkozóan, hogy megjavítja.
[00:24:45] Viszont a tulajdonába csak akkor kerül, ha mi azt nekiáltatjuk. Először járulja kereszthez megtisztulásért, ez a következő alcé. A betegek biztos útja a [00:25:00] gyógyuláshoz először a kereszthez vezet megtisztulásért. Onnan a felső szobába a Szellem ajándékáért, majd az életünk teljes odaszállásának hegyére, és végül a Nagy Doktorhoz, a Szolgálathoz való erőért.
[00:25:17] De ha annak a Szelleme lakik bennetek, aki feltámasztotta Jézust a halálból, ugyanaz, aki feltámasztotta Krisztus Jézust a halálból, [00:25:30] megeleveníti a ti halandó testeiteket, Az ő ti bennetek lakozó szelleme által. Krisztusban, az igazi szőlőtőben megvan mindaz az élet, amire lelkünknek és testünknek szüksége van.
[00:25:49] De csakis a szőlőtővel való egység vezet oda, hogy ezt az életet átvehessük és élvezhessük [00:26:00] is. Nem tőle függetlenül, Hanem csakis ő benne vagyunk betejesedve. A helyettesítő áldozat önmagában, egyesülés nélkül nem elégséges ahhoz, hogy a szülőtőben lévő életet magunkba szívhassunk, és élvezőivé válhassunk.
[00:26:23] Ha csodára van szükséged, bőszhangba kell kerülnöd a csodatevővel, [00:26:30] A szőlőtőben lévő élet kizárólag a vele való teljes egységen keresztül hozzáférhető számunkra. Ha úgy akarsz meggyógyulni, hogy közben nem engeded, hogy a Szent Szellem vezessen, az olyan, minthogyha kihívnád az ácsot, hogy javítsa meg a házat tetejét, de közben nem engednéd be a házba, és akik illették vala, [00:27:00] Minnyája meggyógyultak, szintén egy idézet az evangéliumból tömeges gyógyulásról, akik csak hozzáértek, minnyája meggyógyultak.
[00:27:09] Nem érindheted meg őt fenntartásokkal. Ezért ahhoz az asszonyhoz hasonlóan, aki keresztül verekedte magát a tömegen, és megérintette őt, neked is. Félre kell tolnod az útból [00:27:30] minden akadályt. Át kell verekedned magad minden önzésen. Át kell verekedned magad minden engedetlenségen. Át kell verekedned magad minden megvallatlan bűnön.
[00:27:46] Át kell verekedned magad minden langyosságon. Át kell verekedned magad a közvélemény és az emberi tradíciók nyomásán, Az isteni gyógyítás ellenszóló írások [00:28:00] kiváltottak kételkedésen. Megtörténhet, hogy a saját felekezeted is akadályt jelent, ha az evangéliumnak ezen a területén nincs megfelelő világosán.
[00:28:16] Mégis át kell törnöd a kételyek falát, át kell törnöd a kétszívűségeket, Át kell törnöd a tüneteidet, és le kell győznöd a saját érzéseidet [00:28:30] is, hogy a megváltás áldásai megvalósuljanak az életedben. Sőt, a kígyó hazugságait is le kell győznöd. A Szent Szellem, aki azért jött, hogy ezeket az áldásokat megvalósítsa, ő a vigasztaló, ő a segítő.
[00:28:48] Kész átsegíteni bennünket minden akadályon. Hogy a szükségeinkkel megéríthessük az Urat. Isten alig várja, hogy [00:29:00] kijönthesse ránk a Szent Szelent teljességét, aki Krisztus végrehajtójaként azért küldetett, hogy hozzánk segítsen bennünket a Golgothán megszerzett és számunkra Isten hét szövetségi és megváltói nevével elpecsételt áldásokhoz.
[00:29:15] A mai napon is igaz. Hogy aki csak megérinti őt, meggyógyul. De hogyan lehet őt megérinteni? Úgy, ha hiszünk [00:29:30] az ő ígéreteiben. Ez az egyetlen biztos módja annak, hogy Krisztus bármely ígéretével kapcsolatosan megéríthessünk. A megérintés módja tehát az, ha kérünk tőle, és hiszünk abban, hogy az imáinkat meghallgatja.
[00:29:48] Kérünk tőle, de már a kérés pillanatában hiszünk abban, hogy ő az imáinkat meghallgatja. Mikor a vérfolyásos asszony megérintette őt, [00:30:00] a saját hite volt az, ami meggyógyította. Nem maga a fizikai érintés, mivel a test nem használ semmit, a szellem az, ami megelevedi. Bűnös emberek milliói érintették már meg őt íj módon, És vették át a lehető legnagyobb csodát, az újjászületés, bizonyára ti magatok is sokan megtapasztaltátok ezt.
[00:30:24] És az utolsó alfejezet, nem pusztánérintés, hanem [00:30:30] egyesülés. Tehát, ahogy a betegek megérinthették Jézust, és meggyógyulhattak földi szolgálata során, ugyanúgy ma is minden embernek van lehetősége, hogy megérinthesse. Sőt, ez az érintés ma mélyebb egységet hoz létre, mint akkor. Nem puszta kontaktust tehát, hanem olyan valóságos egységet, ami a szőlővesszők és a [00:31:00] szőlőtő között áll fenn.
[00:31:03] Minden, ami benne van a szőlőtőben, beleértve a szelleni és fizikai élet minden területét, a miénk, Azaz a szőlővesszőké is. A hit érintése, a Szent Szellem, azaz a csodatevő teljes ellenőrzése alá tud vonni bennünket olyan módon, ahogy az nem volt lehetséges Jézus földi szolgálata során, mivel még nem volt, [00:31:30] nem adatott meg a Szent Szellem.
[00:31:32] Ő nem kevésbé megváltó és gyógyító megdicsőülése óta ellenkezőleg sokkal nagyobb értékben. Nem kevésbé megváltó és gyógyító a megbicsőlése óta, mint előtte, hanem sokkal inkább. Megérintésem a sokkal nagyobb kiváltság, mint amikor személyesen itt járt, mert több áldást jelent számunkra. [00:32:00] Istennek jobbján ülve, sokkal több mindennel tud megajándékozni bennünket, ezért azt mondta, hogy jobb, Hasznosabb nektek, hogy ide elmennye, mivel a Szent Szellem azért jön, hogy kijelentse Krisztus számunkra oly módon, amúgy földi tartózkodása során nem volt megismerhető.
[00:32:25] Most, miután elment, és elküldte a [00:32:30] Szellemet, hogy ne közeledhetnénk hozzán legalább akkora hittel a gyógyulásban, Mint annak idején az ő szorogató tömeg. A továbbiakban annak fontosságára szeretnék rámutatni, ez pedig már a harmadik lépés lesz, hogy mennyire alapvető kérdés Istennel rendezni a kapcsolatunkat, mielőtt gyógyulásunkat kérnénk tőle.
[00:32:57] Az Istennel voló jó kapcsolat [00:33:00] áldása ezerszerte kívánatosabb és élvezetesebb. Mint a gyógyulás maga. Láttam már boldogságtól sugárzó testileg sérült embereket, de láttam testükben teljesen egészséges személyeket is, akik az öngyilkosságot fontolvatták. Tehát befejező gondolatként az Istennel való jó kapcsolat áldása ezerszerte kívánatosabb és élvezetesebb.
[00:33:28] Mint a gyógyulás [00:33:30] maga, ezt kell tehát mindenek előtt keresni, de természetesen a gyógyulás is nagyon fontos. A harmadik lépéssel fogjuk folytatni a következő héten, várlak akkor is benneteket nagyon nagy szeretettel, azt gondolom, hogy a harmadik lépés lesz talán a legizgalmasabb, a befejező lépés, amely arról szól majd, hogy hogyan kell bírtokba az endét.
[00:33:52] Az Isteni gyógyulást, hogyan kell átvenni az embernek a testébe Istennek az egészségét, amelyet [00:34:00] megszerzett a názareti Jézus Krisztus a volgotai keresztel.
[00:34:18] Olytatjuk tehát a beszélgetést itt a Patmos Café-ban Harmat Mihályjal és Ágnessel, akik már a gyorsasággal már ott tartunk, hogy már egy negyedik gyermekük születik meg egy óriási [00:34:30] bizonysággal. És én azt szerettem volna még megtudni tőletek, hogy eleve ilyen házasulási szendékkal gondolkoztatók az életről, tehát ilyen családközpontúak voltatok mind a ketten.
[00:34:43] Ági talán említetted, hogy már a táborban is tartottak, Fölmerült benned, ugye megtérés után, hogy most vagy itt van az igazi, vagy nincs. Te gondolkodtál ebben. Én nem gondolom, hogy ez csak kor kérdés, lehet, hogy ez egyszerűen hozzáállás kérdés is. Persze,
[00:34:56] hát én még megtérésem előtt már én nagy családba [00:35:00] gondolkodtam.
[00:35:00] Ti is nagy
[00:35:01] család vagytok,
[00:35:02] vagy ez a te álmod volt? Nem, nekem csak egy testvérem van, egy bátyám van, és Misi-nek is csak egy húga van, tehát mi nem nagy családban nőttünk. Ennek ellenére valahogy én bennem, én ilyen mikrobuszos családban gondolkoztam, nem tudom miért, tehát ez nyilván felülről lett elhelyezve belém, és hát már megtéletlenül.
[00:35:24] Én úgy próbáltam keresgélni a házastársat, csak hát világi fejjel [00:35:30] valahogy úgy gondoltam, hogy majd én meg fogom találni. Aztán megtérésem után jöttem rá, hogy hát elsősorban ezt a férfiak szokták keresni a feleséget, és nem fordítva innen. Ők fognak rá találni. És hát ott azért teljesen megváltozott a dolog, de én a megtérésem pillanatától fogva imádkoztam azért, hogy jó házasság sikerüljön.
[00:35:53] De hát, hogy ez ennyire gyorsan így bekövetkezett, az tényleg kegyelmi ajándék. Te is így
[00:35:59] [00:36:00] gondolkoztál, Misi nagycsaládban, vagy ez így átragadt rád?
[00:36:02] Nem, az a helyzet, hogy én direktebben indultam ebbe az egész
[00:36:07] kérdésbe. Nagyon párhúzomósak voltak. Abszolút,
[00:36:09] ugyanis csak, hogy a közepébe vágjak, már megtaláltam.
[00:36:14] És utána egy nagycsaládos testvérnő, akinek hét felnőtt gyereke volt már akkor, érdeklődött, hogy na majd, hogy ha én férj leszek, mennyi gyereket szeretnénk, és lazán rávágtam, hogy ötöt. És utána egy [00:36:30] fél év, háromnedévre volt ez a humanizmus lánykérés, ahol elkezdtük egyeztetni, hogy ki, hol, mint és hogyan áll a kérdéshez, és akkor azért egy kis Bátortalanság rám szállt, mert azt mondtam, hogy hát három gyermeket szeretnék, és még fiatalok leszünk.
[00:36:51] Tehát nyitva hagytam a kérdést, de... Miért megijedtél, hogy
[00:36:53] elszalad az
[00:36:54] ágéhoz? Igen, igen, igen, igen, igen, igen, igen. Volt egy kis [00:37:00] diplomatikusság, óvatosság a rendszerben, igen. Nem mondjuk, hogy hazudtál.
[00:37:03] Nem, nem, nem,
[00:37:05] igazat mondtam, de nyitottam. Volt a rendszer fölfelé.
[00:37:10] És Ági, neked ezt nem volt csalódás, hiszen Misi nem tudhatta, hogy te eleve mikrobuszba gondolkodtál.
[00:37:15] Nem, hát az a három, az olyan biztosnak tűnt, bár hát utólag belegondolok, az, hogy egy gyermek születik, már az is sokaknál csoda, szóval ez tényleg felülről adatik, hogy Hogy az embernek [00:37:30] egészséges és sok gyereke tud születni, tehát ez az áldás kategóriában tartozik, úgy gondoljuk. Úgyhogy, de hát tényleg, és aztán megnéztük mind a kettőnk családját fölfelé, és több olyan ágaboga van mind kettőnk családjának, ahol öt gyermek született, úgyhogy ez valahogy ilyen.
[00:37:48] Akkor lehet, hogy ez a korszak, a holokau, a szocializmus, ez az, ami így egy kicsit... Valószínűleg az visszavetett, tehát
[00:37:54] lehetett látni, hogy
[00:37:55] ez az időszak, ez a generáció volt, ahol nálunk is kettőre [00:38:00] csökkent le, és utána lett egy helyreállítást az ötös sorozatban.
[00:38:05] Igen. És hát tőlem is sokszor szokták kérdezni, nem tudom, hogy...
[00:38:11] Titeket kérdeznek-e, hogy hogy lehet összeegyeztetni az embernek a... Ugye karriert szoktak mondani, ez most tényleg nem is tudom pontosan mit jelent, de maradjunk a munkánál, tehát a munkát meg a családot. És hát a ti gyermekeitek, most már mindegyik tizenéves, el lehet mondani, hogy együtt vagytok, együtt nőttnek [00:38:30] föl, tehát ők is szeretnek gyülekezetbe járni, tehát nyilván valóan volt időtök foglalkozni vele, miközben rengeteget foglalkoztatok a munkátokkal is.
[00:38:38] Ezt hogyan lehet ezt össze... Illeszteni ezt a kettőt
[00:38:43] szerintetek? Részemről bizonyos szintig elvi kérdés volt ez az első pillanattól kezdve, hogy a házasságkötésünk korban nem volt egy olyan radikális változás, ami az énnek és az én akarásának, tehát a tevékenységre is [00:39:00] vonatkoztatva egy nagy változáson ment keresztül.
[00:39:02] Ugyanis addig Én, mint leendő ipartművész, gondoltam el, hogy mit és hogyan szeretnék csinálni, és a házasságkötéssel együtt a személyiségem úgy érzem, hogy teljesen megváltozott. Tehát az, amit a megtérésre szoktuk mondani, hogy élek többé nem én, hanem él bennem a Krisztus, ez párhuzam válítódott a házasságra is, hogy éltem ugyan én is tovább, Bennem élt az ági, tehát az én tudatom és a mi [00:39:30] tudatunk ilyen módon egy teljesen más átalakulás lett.
[00:39:33] Tehát ennek köszönhetően a személyes ambíciók, azok már csak egy részét képezték ilyen módon az egész személyiségem ambíciójának, amiben benne volt az ági, benne voltak a gyerekek, illetve benne vannak az egész család. Tudtam másként nézni, csak kompletten. És egyértelműen érzékeltük azt, hogy szükséges, hogy elsődleges legyen a család, elsődleges legyenek a gyerekek, elsődleges legyen a szülőkkel való kapcsolat, [00:40:00] eznak a lehető legjobb átéte lehető működtetése.
[00:40:03] A mi,
[00:40:04] igen, tehát hogy az egyik
[00:40:07] legnagyobb bizonság számunkra az, ami mindkét oldalon, hogy három generációt kezelt egybeisten, lényegében időségbe összetolva egy Egyszerre az egészet. Ez is egy helyreállításnak tűnője? Igen, igen, és ezt annyira ki se tudtuk kerülni, néha akartunk kimozdulni ebből a dologból, de nem tudtunk kilépni ennek a keretein, és rá kellett jönnünk, [00:40:30] hogy az Isten valahogy ezt egybekezeli a nagyszülőket, a szülőket és a gyerekek generációját.
[00:40:36] Ezeknek az összes élethelyzetével a munka, a család, az alkotás, mert mindketten, mint alkotó személyiségek, azért megvannak lejövő ambíciókkal.
[00:40:45] Hát igen, és ez általában egy magányos műfaj is tud lenni.
[00:40:49] Abszolút. Abszolút. Ez jó kiegészíti, de tehát lényegében Helyére volt téve bennem legalábbis, hogy első az Istenvel [00:41:00] való viszonyunk, után, hogy a család helyén legyen, és megvoltak azok az időszakok, amikor mindketten igencsak letettük a szakmai részét a tevékenységünknek, és hosszú távon nézve döbben meg az ember, hogy a kárpótlások...
[00:41:16] A maga idejében bejönnek. Tehát amikor az ember hajlandó letenni akár egy időszakra maga tevékenységét, ez nem veszik el. Nem veszik el, hanem kipótlódik, és egy érettel, sőt szerintem érett ebben a [00:41:30] helyére kerül később. Hát
[00:41:31] ez jó példa lehetne fiataloknak is, mert ugye sokszor nem látják előre ezt a hosszú távú dolgot, és hogyha hirtelen le kell valamit Tenni két-három évre, akkor az úgy tűnik, hogy az egy örökké valóság.
[00:41:43] Mi közben ti már elmondhatjátok, hogy ez nem örökké valóság. Sőt, sőt, sőt.
[00:41:49] A női oldalról meg még inkább, mert én is tényleg azt értem meg, hogy zeneakadémia, külföldi turnék, koncertek, akkor végre talál az [00:42:00] ember egy jó állást, elkezd dolgozni, elkezd pénzt keresni, és akkor hirtelen ott találja magát, hogy az első gyermekünk születésekor ez végigfutott bennem egy ilyen ijetség, és akkor így egy ige jött fel bennem, hogyha a földbe...
[00:42:16] Fetett gabona, amúgy el nem hal, akkor egymaga marad. És tényleg ez, hogy lehet, hogy most úgy érzem, hogy ez most elhalt. És X ideig tényleg úgy is tűnt, mert aztán az első után jött a [00:42:30] második, aztán a harmadik. Mondjuk a harmadik után elkezdtem a Szentpál Akadémiát, és az nagyon jó inspirációt adott. És aztán egy kicsit a Bornemiszába is tudtam tanítani.
[00:42:43] Tehát akkor már úgy fejse, illetve valami, hogy talán mégse lesz teljesen vége a dolognak. És aztán megadta az úr, hogy most már tanítani is tudok, sőt, tankönyvet is lehetett írni. [00:43:00] Énektankönyvet írtál? Vagy egy bibliai tankönyvet? Ének. Amikor, hát még gyesen meg gyeden voltam, amikor ezt a megbízást kaptam, és közben megszületett a második énekkönyvvel együtt a kislányunk is, úgyhogy az énektankönyv írás mellett úgy ringott.
[00:43:17] A kislányunkat, de hogy megadta az úr azt is, aztán a kórust, aztán a szolgálatot is, és most már, hogy növekednek a gyerekek, tényleg látszik az, hogy Isten pontosan tudja [00:43:30] előre, tehát mindennek rendelt ideje van. Rendelt ideje van a babázásnak, rendelt ideje van a... A szakmai tevékenységnek, és ha az ember mindig abban az időben csinálja meg azt, amit kell, akkor a végére kikerekedik egy teljes egész.
[00:43:44] És még a végén nem is vagyunk, igazán. Hát még nem, igen. Most vagyunk a maximum között.
[00:43:50] Tehát innentől a szakmai létetek az, ami elsőbséget tud kapni, nyilvánvalóan. És milyen érzés, mis így [00:44:00] bizonyos értelemben háttérben lenni, már legalábbis a közönség szempontjából háttérben
[00:44:05] lenni. Mondjuk nagyon jól kiegészítjük egymást, tehát eleve a szakmám is inkább egy ilyen introvertáltabb, az agyag és én együtt formálódunk, mint kerámikus, tehát teljes mértékben kiegészítődik ez is.
[00:44:22] Tehát nekem nem, abszolút nem jelent problémát azt, hogy nem én vagyok sok tekintetben elő, de hát mivel [00:44:30] Harmat Ágnesnek hívják a feleségemet, ezért az én nevem megjelenik mindenit, ahol én személyesen nem. És ez nem
[00:44:35] zavar, hogy nem rögtön tudják, hogy ez rád vonatkozik, lehet, hogy ő nem zavar. Tehát egy férfi önérzetének ez nem egy csapás.
[00:44:42] Abszolút nem, nem,
[00:44:43] nem,
[00:44:43] nem, nem. Tehát tudod őt úgy támogatni, ami neked, ez nem okoz semmiféle rossz érzést. Az a helyzet,
[00:44:49] amit említettem az előbb, hogy nem tudom ketté választani magamban magunkat, tehát kettőnket. Ezért az összes olyan eredményes sikere, ami [00:45:00] kint látszódik Áginak nagy közönség előtt, az személyes részem.
[00:45:05] Tehát nem tudom, nem magaménak érezni. Tehát a te dicsőséged.
[00:45:10] Abszolút, abszolút, abszolút.
[00:45:11] És az sokat segít, Misi, például a tankönyveknél a fotókat ő állította össze, akkor ha van egy koncert, vagy van egy verseny, a plakátokat, meghívókat, mindig ő készíti el. Tehát utána a fotókat ő rendezgeti. Ki se tudom kerülni a [00:45:30] feladatot.
[00:45:31] Együtt élünk így is, hogy ő részt vesz nagyon gyakran abban, amit aztán... Aztán az én nevem alatt fut, de hát ő is nagyon sokat tesz ezekben a dolgokban.
[00:45:43] És a gyerekeket, hogy gondoltátok bevorni ebbe? Tehát volt-e ebbe egy tudatosság, vagy az egy ilyen ösztönösen jött, hogy ahogy vannak a szülőgeneráció, a ti generációtok, és akkor jönnek a gyerekek is.
[00:45:54] Ez egy természetesen belenőtt. Vagy volt erre valamilyen koncepciótok, hogy hogy kell [00:46:00] gyereket nevelni? Szerintem
[00:46:02] legalábbis részemről inkább egy természetes normalitás, és arra való igény volt a szülőkhez való viszonyban is, és igazándiból, ha lehet valamit tanításnak nevezni, akkor inkább egy megélt pillanat.
[00:46:16] Példával, ahogyan mi igyekszünk normálisan élni a dolgokat. És úgy érzem, hogy ennek van hatása. És miből érzed,
[00:46:25] hogy van hatása? Mondjuk ránézel a gyerekeidre és működik. [00:46:30]
[00:46:31] Igen, de abban is, amilyen harmóniában tud lenni a három generáció. Tehát
[00:46:40] a gyerekeken is ezt látod, hogy ez a harmónia. És
[00:46:42] igazán számomra például nagyon sok területen kiegészítő jelenléte volt a nagyszülőknek, akikkel szállamban egységben tudtunk lenni, és ennek a A kereksége úgy érzem, hogy egy nagyon biztos és jó hátteret tudott a gyerekeknek is adni, vagy legalábbis a [00:47:00] lehetőségeinkhez képest a legjobbat hozta ki.
[00:47:03] Tehát tudnánk még hozzátenni ezt, azt, amazt, de a lehető legjobb jött ki abból, ami adottságként megvolt.
[00:47:11] Ági? Én így természetes szinten is anyukám gyerekorvos, úgyhogy állandóan volt egy házi orvosunk, nem kellett a gyerekekkel rendelőbe szaladgálni. De ugye egyébként azért nagyon erősen átgondoltuk mi a gyermeknevelést, főleg már, hogy Szentpál Akadémiára jártunk, én az első szakdolgozatomat pont ebből [00:47:30] írtam, az lett a cím, hogy beszéld el fiadnak, és mivel hát minket ateista módon neveltek, hát azt a példát mi nem követhettünk.
[00:47:37] És én az ige alapján ezt tudatosan és szándékosan nagyon átgondoltam, sőt egy kérdőjével megkerestem az akkori vezetőket, akiknek már akkor tizenéves gyerekeik voltak, hogy merítsek ötleteket, ihletet, hogy mi ne kövessük el. Legalábbis hídterületén. Ami normális, azt persze [00:48:00] követjük, de ami hídterületén nekünk nem adatott meg, azt én már ne úgy csináljam.
[00:48:05] Úgyhogy azért mi ezen a területen igyekeztünk az igéhez szabnia az életünket. És hát eddig úgy tűnik, hogy működik, mert tényleg minden gyermekünk hídben van. És ez is kegyelem, ezt tudom, mert azért ez Ez sem természetes dolog, tehát ezért az úrnak vagyunk nagyon hálásak, hogy ez így van, és hát bízunk abban, hogy az úrban fognak ők is családot alapítani, most már lassan ők is [00:48:30] abba a korba érnek, hogy nekik lesz ez aktuális.
[00:48:33] De hát a ti
[00:48:34] esetetekben ez a beszéld el a fiaidnak, ez két értelemben is érthető. Így van. Ti beszéltetek, vagy hangsúlyt helyeztetek arra, hogy a nagyszülőknek az életét is megismerjék, vagy ez is magától jött, vagy erre kellett valamilyen összekötni őket, vagy inspirálni?
[00:48:53] Tehát az a természetesség, amit én hangsúlyoztam ki, ez az egyik oldala.
[00:48:58] Tehát, hogy annyira [00:49:00] természetesen adódott, hogy egyszerűen mindannyian az igényre orientáltan éljük a három generáció az életünket, amennyire csak tudjuk, hogy ebben egy természetes dolog volt, hogy a nagyszülők és az unokák, hát épp az egyik fiam volt az, aki feldolgozta a apósomnak az életét, Tehát a menekülési időszakát, tehát a holokausz történetét, aminek köszönhetően az egész oda hajlott ki, hogy a anyósomék, akiknek szintén ilyen [00:49:30] bújtatással kapcsolatos története volt, eljutott az anyag a Jadvasembe, világigazaiként a anyósom szüleit elismerték, és ez a kis tanulmány, amit...
[00:49:41] Tehát az anyósod
[00:49:41] szülei menekítették az okosodat? Nem, nem,
[00:49:44] de egy másik zsidó
[00:49:45] csodálatot...
[00:49:47] Igen, az Pécsi Tibor hatása volt, mert ő volt a történelem tanára a legidősebb fiunknak, és ő inspirálta, hogy mind a két oldalon [00:50:00] kutatást végezzen, úgyhogy így a szüleim történetéből ő írt egy ilyen dolgozatot, aminek tényleg ez lett az eredménye, hogy...
[00:50:08] Hogy hát az anyai nagypapán még bújtattak zsidókat, és valóban ez lett a vége, hogy ezt ilyen világigaz a kitüntetéssel így elismerték. De zsidóként bújtattak másokat? Ja,
[00:50:23] jöttem az édesapád részéről.
[00:50:26] Úgyhogy, tehát ők ezt teljesen [00:50:30] feldolgozták, sőt, aztán a harmadik fiunk, ők film formájába dolgozták fel ugyanazt, úgyhogy...
[00:50:35] Hát ilyen módon is. De ehhez azért az iskolának, meg Pécsi Tibornak kellett így külső inspirációt adni, mert azért ezt mi így nem... Hát egy jó tanár jó helyen. Nyilván. Igen.
[00:50:49] Ezzel te is így vagy, hiszen nem olyan régen voltál a rádióban, ezzel a tehetségkutatóban. Azt hiszem, ezt te is
[00:50:54] vetted a többi gyerek életében.
[00:50:55] Hát kell, igen. Ebben a tínédzserkorban kell külső inspiráció. [00:51:00] Igen. Nem
[00:51:00] véletlen, hogy az olajfának is kell az a... Karó, ezek tudunk mi lenni. És milyen tapasztalatot, hogy mennyire szívesen beszélnek erről a szülők? Megtérésnélkül nem mindig egyértelmű ez.
[00:51:12] Hát az a helyzet, hogy én nem sokat hallottam ezekről a történetekről.
[00:51:17] Igazából számomra is egy Csomó dolog most derült ki, mert... Hát ők sem beszéltek erről megtéréssel. Hát nem nagyon, főleg apukám akárhányszor elkezd erről beszélni, mivel ő 11 éves volt, amikor ezek [00:51:30] történtek. Ezek annyira mélysebek, hogy többnyire sírása a vége, mert hát és így az ember provokálni sem nagyon akarta, de azért nagyon örülök neki, hogy ez dokumentálva lett, és kiderült, mert hát kell Kell, hogy ezekről konkrét bizonságok legyen, rögzített bizonságok legyenek, hogy senki nem mondhassa azt, hogy ez nem történt meg.
[00:51:54] De hogy így már megtért állapotban, így tényleg az úr ad erőt ennek a [00:52:00] feldolgozásához, tehát hogy nem egy kétségbeesés lesz, hanem jó módon lehet ezt feldolgozni. Hát igen, nyilván
[00:52:07] nem tudsz a nevükbe nyilatkozni, csak így legalább mondd inervől, hát ha megtudunk arról valamit, hogy milyen módon tudja az úr ezeket a sebeket begyógyítani.
[00:52:16] Hát biztos, hogy folyamatosan gyógyítja, bár hogy ez százszázalékosan lehet-e itt a földön gyógyítani, ez azért számomra egy nagyon nagy kérdés, mert még most is azt, most már 82 éves az [00:52:30] édesapám, és még mindig azt veszem rajta észre, hogy igazából itt még mindig gyógyítatlan sebek vannak a mélybe, csak nagyon mélyen vannak elásva.
[00:52:43] Egy
[00:52:44] kiegészítő mondatot tehetnék, mert én azt látom, ami a példabeszédekben is van, hogy az unokák ékességei a nagyszülőknek, és ez bennem elég hamar kikörvonalazódott, és azóta is [00:53:00] igaznak tartom, hogy bizonyos fokig ez a kérdés, Három generáció együtt, hogy a nagyszülők látják az unokákat együtt, egy vigasztaló, gyógyító hatással van.
[00:53:12] És bizonyosokig mi is törekedtünk erre, hogy amennyire csak lehet, az valóságá tudjon válni, hogy az, aki az édesapját elvesztette, az tudjon gyönyörködni az unokáiban.
[00:53:27] Nagyon köszönöm, hogy ezt elmeséltétek
[00:53:29] [00:53:30] nekünk. És köszönjük a lehetőséget. És köszönöm,
[00:53:33] hogy itt voltatok velünk.
Transcript source: Provided by creator in RSS feed: download file
