Zesram się a nie dam się! czyli o kompensacji feat. Daria Abramowicz - podcast episode cover

Zesram się a nie dam się! czyli o kompensacji feat. Daria Abramowicz

Jan 07, 202341 min
--:--
--:--
Download Metacast podcast app
Listen to this episode in Metacast mobile app
Don't just listen to podcasts. Learn from them with transcripts, summaries, and chapters for every episode. Skim, search, and bookmark insights. Learn more

Episode description

Pomysł na odcinek wziął się z moich rozmów prywatnych z @abramowiczdaria i jak zazwyczaj w tym podcaście bywa: z życia.

No więc od pewnego czasu mam szczęście konfrontować z Darią spojrzenia na proces pracy z drugim człowiekiem - ona do kotła dorzuca perspektywę psychologa sportu, ja perspektywę psychoterapeuty. Mieszamy, mieszamy i okazuje się, że wiele składników jest uniwersalnie ludzkich, a specyfika funkcjonowania nadaje różnym mechanizmom ostatecznej pikanterii.

Mówiąc mniej poetycko-kulinarnie: wielu z nas dostaje pochwały, kiedy zaczyna biegać. Zwiększanie dystansu, lepszy wynik motywuje do tego, by iść dalej. Półmaraton, maraton. Medal, pochwały z zewnątrz i poczucie osobistego progresu. Zaniepokoiło mnie jednak, w gabinecie usłyszałam o tym, że ktoś biega za dużo wiedząc, że możesz to skończyć się poważną kontuzją i cierpieniem. Biega już od dłuższego czasu ponad miarę, aby nie myśleć i nie czuć innych rzeczy. To kompensacja (z paroma innymi elementami jeszcze).
Podobnie, żyjemy w pochwale zapieprzu, wyników, osiągnięć. Z wysiłkiem przychodzą efekty: awanse, nagrody, pochwały. Zewnętrzne wsparcie dodaje tylko wzmocnień. Co jednak, jeżeli nie umiemy przestać pracować, bo wówczas trzeba by było zająć się tym, co tak skrzętnie upychamy pod dywan?
Jeszcze inaczej: kiedy gra przestaje być warta świeczki, ale wycofanie łączymy z porażką? Kiedy wybieramy, a kiedy nie chcemy pozwolić sobie na rezygnację, nawet jeżeli cel o który gramy nie jest wart tych środków?

Sformułowanie “zersam się a nie dam się” poznałam w dzieciństwie, chociaż nie potrafię zlokalizować gdzie i z czyich ust padło. Wiem tylko, że było ze mną przez bardzo długi czas. I w niektórych przypadkach koszty “nie dawania się” były wyższe od celu.

W tym odcinku ważymy kiedy warto wzmacniać swoje zasoby do realizacji ważnych dla nas celów, kiedy zaś kompensujemy swoje przekonania. W życiu i w sporcie.

Zapraszam do słuchania i dyskusji pod postem.

xoxo,

Gutral (gada)

P.S. Podcast zrealizowany dzięki wsparciu Patronek i Patronów. Dziękuję;)

Montaż: Eugeniusz Karlov
For the best experience, listen in Metacast app for iOS or Android