Гешев остава (засега), имунитети и пожари - podcast episode cover

Гешев остава (засега), имунитети и пожари

Jun 09, 20233 min
--:--
--:--
Download Metacast podcast app
Listen to this episode in Metacast mobile app
Don't just listen to podcasts. Learn from them with transcripts, summaries, and chapters for every episode. Skim, search, and bookmark insights. Learn more

Episode description

Вчера след 15-часово заседание Висшия съдебен съвет не успя да вземе решение за отстраняването на главния прокурор Иван Гешев. Гласуването бе насрочено за следващия четвъртък 15-ти юни. За тогава е насрочено и изявление на Гешев пред нацията по БНТ, което първоначално трябваше да се случи днес.
Днес пък депутата Делян Пеевски, члена на комисията за промяна на конституцията, заяви, че се върви към цялостно премахване на фигурата на главния прокурор при планираните законодателни промени.
Междувременно Гешев официално поиска имунитета и на депутата на ГЕРБ Даниел Александров, който е разследван за блудство с дете. Това е петият депутатски имунитет, който той иска от 49-тия парламент – останалите са на Бойко Борисов, Кирил Петков и двама депутати на „Възраждане“. Рекордна активност според досегашния опит на Гешев.

БСП

БСП внесоха в парламента проекторешение за свалянето на имунитета на Бойко Борисов. Той бе поискан от прокуратурата по разследване за делото за пране на пари „Барселонагейт“. Борисов обаче отказа да даде доброволно имунитета си и той трябва да бъде гласуван в специална комисия от НС. Според Корнелия Нинова в момента се цели да се изпере имиджа на Борисов и новосформираното управленско мнозинство от ГЕРБ и ПП-ДБ ще бавят максимално гласуването на имунитета. В изтеклите записи на ПП се чу как от партията обсъждат как при потенциално искане на имунитета на Борисов – Христо Иванов е измислил идея да се въведе европейска практика като в европарламента, чрез която имунитета да се влачи поне 6 месеца. Тогава обаче прокуратурата все още не го бе поискала и това бе само хипотетичен сценарий.

САЩ

Северната част на САЩ продължават да са в облак от дим заради огромните горски пожари в последните дни в Канада. През седмицата се появиха множество кадри от Вашингтон, Ню Йорк и редица други градове, изглеждащи като постапокалиптични. Причината са ранните и неочаквано силни за сезона пожари в Канада, породени от затоплящия се климат. Очаква се димът да остане поне до неделя. Заради смогът за известно време Ню Йорк се превърна в града с най-мръсен въздух на планетата. Здравните власти предупреждават хората да не стоят навън и задължително да излизат с маски.
Междувременно днес 50 световни учени климатолози излязоха с доклад, който твърди, че причиненото от човека затопляне се увеличава с безпрецедентна скорост от над 0.2 градуса на десетилетие. Емисиите и парниковите газове не само, че не намаляват, но и са с рекордна стойност. По този начин вече е на практика невъзможно да се постигне целта за ограничаване на глобалното затопляне до 1.5 градуса от Парижкото споразумение.

Support Ден

For the best experience, listen in Metacast app for iOS or Android