Episode 587: Среща на върха, Кралицата с Ковид и средната ИТ заплата у нас - podcast episode cover

Episode 587: Среща на върха, Кралицата с Ковид и средната ИТ заплата у нас

Feb 21, 20226 min
--:--
--:--
Download Metacast podcast app
Listen to this episode in Metacast mobile app
Don't just listen to podcasts. Learn from them with transcripts, summaries, and chapters for every episode. Skim, search, and bookmark insights. Learn more

Episode description

Днес ще чуете за евентуална среща на върха между Путин и Байдън, Елизабет втора е с Ковид и как снимка на Кирил Петков и Антъни Блинкен доведе до напрежение със Северна Македония. 

Понеделник, февруари,  21 ви Ден.

УКРАЙНА

Руският президент Владимир Путин и американският му колега Джо Байдън “по принцип” са готови да се срещнат по повод ситуацията в Украйна, това стана ясно от изявление на Белия дом и е в резултат на телефонни разговори, които двамата лидери са провели с френския държавен глава Еманюел Макрон. Ако се осъществи, срещата би била с посредничеството на Франция.  От съобщение на Елисейският дворец се разбира, че евентуалната среща ще се случи на 24 февруари, а Макрон ще работи усилено за подготовката й. От Кремъл обаче заявиха, че няма конкретни планове за организацията на тази среща и да се говори за нея е твърде рано. 

Видно е, че европейските лидери, начело с френския президент, се опитват да намалят напрежението и да поддържат диалога между САЩ и Русия. Според различни медии Макрон се е свързал с премиера на Великобритания - Борис Джонсън, както и с лидерите на Германия и Италия, за да работят заедно. 

В същото време, в петък американския президент Джо Байдън изрази увереността си, че Русия ще нападне Украйна. Бяха разпространени и сателитни снимки, на които се вижда, че руските сили са по-близо до границата, отколкото бяха. Москва продължава да отрича, че има намерения за нападение и обвинява Вашингтон в ненужно повишаване на напрежението. Пример за това са ученията в Беларус, които според Дмитри Полянски - дипломат на Русия в ООН, са били обявени преди месец, но въпреки това са били представени от САЩ като ескалация от страна на Русия. В същото време обаче, през уикенда стана ясно, че Русия продължава съвместните учения с Беларус в близост до границата с Украйна. По план ученията трябваше да приключат днес и руските части да се изтеглят. 

Продължават и обвиненията между силите на сепаратистите и украинските сили за стрелба в самообявилите се Луганска и Донецка републики. Припомняме, че според САЩ именно сблъсък между сепаратистите и Украйна ще бъде използван като претекст от Русия, за да се намеси военно и да нападне Украйна. 

От изказване на председателят на ЕК - Урсула фон дер Лайен днес, стана ясно и какъв е планът за действие на ЕС. Фон дер Лайен заяви, че ЕС подготвя силен пакет от финансови и икономически санкции, също така диверсификация на енергийните източници и търсене на нови доставчици, за да бъде заобиколен Газпром. Фон дер Лайен каза, че дори при пълно прекъсване на доставките на газ от Русия, Европа е в безопасност тази зима. 

 

Министърът на икономиката и индустрията - Корнелия Нинова пък опроверга медийни публикации, според които украинската армия е извършвала обстрел в Донецк с произведени в България боеприпаси. 

 

КРАТКИ


  1. Снимка на премиера Кирил Петков и държавния секретар на САЩ - Антъни Блинкен стана повод за напрежение между България и Северна Македония. Причината? На оригиналната снимка присъства и премиера на западната ни съседка - Димитър Ковачевски, а на снимката, която е публикувана във фейсбук профила на българският премиер - Ковачевски е изрязан.
    Македонската партия ВМРО-ДПМНЕ, която е момента е в опозиция, излезе с декларация, според която Северна Македония е “унизена” от постъпката на Петков.
    Българският премиер реагира на провокацията като публикува снимка с македонския си колега и написа, че единственото, което може да каже на всички злонамерени страни е, че двете държава ще работят заедно и целенасочено и няма да бъдат спрени. Ковачевски също коментира случилото се като каза, че се надява, че става въпрос за неумишлен пропуск. 

  2. Кралицата на Великобритания Елизабет втора е с положителен тест за Ковид, това бе съобщено от Бъкингамския дворец вчера. Кралицата е с леки симптоми и се очаква да продължи да изпълнява своите по-

    Support Ден

For the best experience, listen in Metacast app for iOS or Android