919 - Zimní olympiáda - podcast episode cover

919 - Zimní olympiáda

Feb 24, 202617 minEp. 919
--:--
--:--
Download Metacast podcast app
Listen to this episode in Metacast mobile app
Don't just listen to podcasts. Learn from them with transcripts, summaries, and chapters for every episode. Skim, search, and bookmark insights. Learn more

Summary

V této epizodě se Michal věnuje zimním olympijským hrám, přestože je letos nesleduje příliš intenzivně. Zaměřuje se na překvapivý výpadek českého hokejového týmu, chválí postup Slovenska do bojů o medaile a vyzdvihuje neočekávaný úspěch Itálie jako hostitelské země. Dále rozebírá medailové zisky Česka, zejména v rychlobruslení díky Metoději Jílkovi a snowboardingu Evy Adamczykové.

Episode description

Přirozená mluvená čeština pro pokročilé studenty.
V této epizodě mluvím o různých výsledcích z letošní zimní olympiády.


Podpora mé tvorby: https://ko-fi.com/cestinasmichalem
Online lekce: https://italki.com/teacher/6989034
Web: https://cesky.buzzsprout.com/
e-mail: cestinasmichalem@gmail.com
X: https://x.com/CestinaMichal

Send us Fan Mail

Support the show

Transcript

Úvod a Český Hokej na Olympiádě

Ahoj, vítej u češtiny s Michalem. Dnešní téma je zimní olympiáda. No, budeme si povídat o zimních olympijských hrách, ale musím dopředu říct několik věcí. Na rovinu vám říkám, že letos totolik nesleduju. Ale alespoň sledu takové ty sestřy, takové ty televizní sestřy těch nejlepších momentů. Takže viděl jsem většinu medailových pokusů. Ale musím říct ještě jednu věc, a to, že vlastně tahle epizoda vyjde docela pozdě.

Teď je 18. února, no a myslím si, že to vyjde asi tak za týden. To znamená, že budeme mít za sebou víceméně skoro celý hokej. A tak dále. Takže nebude to úplně aktuální, ale to nevadí. Tohle povídání bude takový velmi obecný. Hlavně protože já tu Olimpiádu příliš nesledu. Ale mám rád zimní sporty a čas od času se podívám na televizi, obzvláště, když je zrovna olympiáda. A zrovna dnes jsem se podíval na výsledky a zjistil jsem, že český tým už bohužel vypadnul ze soutěže ve čtvrtfinále.

Ale myslím si, že by měly být sebou spokojení. Chápu, že určitě měli medailové ambice, že český tým si chtěl odvést nějaký ten vzácný kov. Říkáme vzácný kov? Jo, nějaký ten vzácný kov z Olimpiády. Nějakou medaily. Ideálně s zlatou, samozřejmě to se už dlouho nepovedlo. Ale nevím, no. Prohráli s Kanadou ve čtvrtfinále 3-4. A to je víceméně všechno, co o tom vím. Takže ani nevím, jestli to byl dobrý hokej nebo ne, ale je to škoda. Každopádně.

Zmiňuju Hokej, protože to je takový český národní sport. Pokud sledujete české zprávy, Pokud žijete v České republice, anebo máte kamarády či rodinu v Česku, tak určitě jste slyšeli o hokeji. A možná byste to ani nemuseli slyšet od někoho, protože když se podíváte třeba na NHL, tak je tam spousta hráčů z Česka a ze Slovenska. A je to opravdu zvláštní, protože jsme taková malinká země, že Česká republika je relativně malá.

Tak máme spoustu skvělých hokejistů. A tak proto máme vždycky velké očekávání a každý rok, když je mistrovství světa, tak Tak to všichni hrozně řeší, jak se říká, žijeme hokejem, to je taková hláška, kterou určitě uslyšíte v České televizi. Ale letos teda ta Olympiáda je podle mě ještě zajímavější, než to mistrovství světa. Mistrovství světa se koná každý rok, a olympiáda je jenom jednou za čtyři roky.

Takže vždycky si děláme velké naděje, ale po každý, když se podívám na ty skupiny a na ty týmy, tak. Tak je by vždycky jasný, že to nebude lehké. Letos to samozřejmě dopadlo, jak to dopadlo. Ale myslím si, že se porvaly o ty dobrý výsledky. Třetí, ne třetí místo. No, čtvrtfinále není úplně špatné místo. Ale ve skupině myslím byly třetí nebo druzí. Asi druzí ne, jak byly velké ty skupiny, už ani nevím. Ale nepostoupili z prvního místa. Myslím si, že to byly Spojené státy ve skupině.

Nemám tady před sebou otevřenou tabulku, takže vážně si ani nepamatuju, koho jsme měli. Možná kdybych to tady někde naklikal, možná bych to dokázal rychle najít. Podíváme se na to program hokeje. Hokej, česká výprava. Měl jsem na stránkách České televize sport.čelevize.cz a Špatně se tady v tom orientuje. Jak to tady je? No, tady vidím akorát z toho pavouka. Pavouk, což je tedy to playoff, když skončí skupiny.

Ale vidím vás pojď tyhle výsledky. Nebudeme to dál hledat. Pokud by vás to zajímalo, tak si to určitě můžete najít někde.

Slovenský Hokej a Favorité Turnaje

Ale tedy Češi byli v osmifinále proti Dánsku, to vyhráli a pak prohráli ve čtvrtfinále s Kanadou. Ale zajímavý je, že. Ještě Slováci jsou, ještě v tom turnaji, vlastně dnes hráli i Slováci proti Německu a vyhráli 6-2. Takže to je skvělý výsledek, a to znamená, že si zahrajou o medaile. Takže doufám, že postoupí, že porazí Spojený státy. No, to nebude lehký. Jako Kanada, USA, Švédsko. Švédsko prohrálo koukam se Spojenými státy.

Finsko ještě vyhrálo nad Švýcarskem, tak švícaři mají taky skvělý tým. Ale finové tedy budou hrát proti Kanadě. To jsou všechno favoriti. Češi opravdu. Od nich se ne, že by se od nich očekávaly nějaké velké výsledky. My, Češi, tedy očekáváme skvělý výsledky, ale ty ostatní týmy možná nás trošku podceňují. Nevím. Vždycky mám takový pocit. Vždycky to je prostě velká sláva, když ten náš národní tým prostě vyhraje.

A když prohraje, tak si vždycky řekneme: No jo, byla to těžká skupina. Ono, vždycky ty skupiny jsou těžký, že joada. Jak tady vidím ty týmy? Kanada, Česko, Dánsko, Finsko, Švýcarsko. Tak to vždycky je trochu slabší tým, ale protože letošní olympijské hry jsou v Itálii, tak určitě měly extra motivaci, určitě byli nabuzení podat nějaké skvělé výkony. Ale koukám, že to bohužel nevyšlo proti Švýcarsku. Spojené státy, to jsou vždycky.

kandidáti na zlatou medaily Švédové jsou taky vždycky skvělý, ale letos prohráli. Lotyšsko taky hraje skvěle, ale na Švédsko jim síly nestačily. No a Slováci jsou stejně dobří jako my. Možná lepší, ani nevím, nesleduju tou poslední dobou. Ale těm budu teď fandit. Budu hrát proti USA, tak kdyby vás to tedy zajímalo, jestli budu fandit Spojeným státům aneb Slovensku. Tak přesto, že jsem oficiálně Američan, tak myslím si, že.

Ti naši slovenští bratři si zaslouží mojí nebo naši podporu. Takže uvidíme, snad jim to vyjde.

Medailové Překvapení a Německá Dominance

No, takže to je ten hokej. Ale jak jsem zmínil tu Itálii, tak bych chtěl mluvit i o těch dalších sportech. Opravdu jich je hodně na olympiádě a každý rok opravdu žasnu, kolik různých disciplín vůbec je na těch hrách. Ale, letos je to tedy v Miláně, no a viděl jsem spoustu těch sestřihů, že jo vždycky na konci dne. A vždycky se stříhají ty nejlepší výsledky, ty medailové výsledky, a nahrajou to na YouTube. No a viděl jsem tam spoustu italů. A opravdu jsem byl překvapený.

Samozřejmě každá země, nebo že mají spoustu skvělých mají spoustu skvělých atletů. Ale je to taky taková menší země, tak jsem prostě si říkal, že je to opravdu velký úspěch pro ně. Vlastně tady je dokonce tabulka. Medailové pořadí. No, tak koukám, že Italové jsou na druhém místě, což je podle mě jako skvělý. Na prvním místě jsou Norové, tak u nich se to tak trošku očekává, že budou hodně vysoko. A Spojené státy jsou na třetím místě. Je to zvláštní, s těmi Spojenými státy, je to pro mě takový.

Nevím, jak bych to vysvětlil. Zkrátka Spojené státy jsou obrovský. A máme tu spoustu skvělých atletů, už jenom proto, že tu máme opravdu hodně lidí. Uh Ti atleti mají skvělou podporu, že mají skvělé domácí týmy a tak prostě můžou trénovat a mají na to skvělé podmínky. Asi ne všichni lidi, co žij třeba v Itálii nebo ve Francii. Tak ti samozřejmě mají Alpy nebo Dolomity. Takže ti mají taky skvělé lyžařské podmínky.

Ale zkrátka je to malá země v porovnání se Spojenými státy. Takže vždycky, když vidím ty Italii na stupíncích, tedy když je vidím s medailemi, tak opravdu žasnu. Další taková zajímavá země pro mě, tedy, jsou Němci. Němci jsou letos zatím na sedmým místě, což je taky skvělý, že to je docela vysoké umístění na tom žebříčku těch medailí. Ale Já opravdu koukám, že hrozně dominují ty soutěže, jak jsou sáně a skeleton, a boby.

To jsou všechno hrozně podobné soutěže. Já vážně nechápu, čím to je, ale co si tak pamatuju, tak vždycky Němci měli skvělé výsledky v těchto hrách. teda v těch saních, bobech a ve skeletonu. Nevím, asi mají prostě nějakou skvělou dráhu, nějakou ledovou dráhu na ty boby. Určitě jich mají více, že jo? A v Česku určitě taky jsou nějaké. Ale opravdu Němci tohle dominují.

Nevím, jestli vyhrály úplně všechno. Dneska jsem viděl nějaký se střih, kde nějaká Američanka vyhrála první místo, ale jinak to jsou většinou Němci, co vyhrávají všechny tyhle soutěže. By mě vážně zajímalo, čím to je.

Přehled Českých a Polských Medailí

Taky třeba před pár lety, no, ne před pár lety, to není tak dávno, ale nedávno možná to bude ta krok. Jluvil s jedním Polákem, vlastně Svíce. jsou více Poláky, že oni mají opravdu skvělý ližaře, co se týče skoku na liži. Ale letos koukám, že se jim příliš nedaří. Jsou až na 20. místě, to znamená, že mají celkem čtyři medaile. Jo, ale mají tři medaile ze skoků. Mají dvě stříbrný, jednu bronzovou. A pak mají ještě jednu medaili z rychlobruslení. Takže to je docela dobrý. A co se týče Česka?

tak my jsme na 16. místě a taky máme čtyři medaile. Takže jsme vlastně velmi stejně jako Poláci. Koukám, že jsme trochu výš, protože máme dvě zlatý a dvě stříbrný. Но ческие медаилы я видел. Я видел рыхлобрусленье, когда... как называется... Жилек. Жилек был ческий рыхлобруслень. Metoděj, myslím, že se jmenuje Metoděj Jílek ten vyhrál dvě medaile a jednu. Co to je vlastně za vzdáleně? Schválně tady zkusím to otevřít, jestli to tady bude napsaný.

Vím, že je vyhrál na 10 km, což je opravdu obrovský úspěch. Myslím, že je to první muž, který vyhrál. zlatou medaili, rychlo Brusení pro český národní tým, tedy v kategorii mužů, samozřejmě, v kategorii žen, to ani nemusím nějak připomínat. Ale tam jsme měli opravdu dlouholetou legendu, která tedy letos už jako neuspěla. Ale teď mi úplně vypadlo jej jméno, jak je to možné? Martina Sábliková, Martina Sábliková je taková velká česká legenda, co se týče rychlo bruslení.

Divil jsem se, že vůbec nastoupila letos. A nějak to nedopadlo. Nějak si nepamatuju ten příběh. Nevím, co se tam přesně stalo, ale byla to její poslední jízda na olympiádě a bohužel to nedopadlo dobře, ale. To se dalo očekávat. Ale Jílek je teda mladý, nadějný rychlobruslář. A přivezl si domů dvě medaile, jednu zlatou a jednu stříbrnou. Takže to bylo pro mě velké překvapení, protože já tenhle sport příliš nesledu.

Tak nevím, jestli to byl profláknutý, jak se říká, velmi známý český rychlobruslař, anebo jestli to je opravdu teprve začínající. prostě talé. A pak máme ještě další dvě medaile, jedna vlast dvě ze snowboardingu a to jsou z kategorí žen. Adam Číková, to jsem viděl, to bylo. To byla stříbrná medaile, a to byl ten. Jak tomu říkají? Skikros to není. Ten kros, že to je takový ten závod, kdy jedou čtyři najednou, s kopce nějakou takovou tou dráhou.

A schválně, zkusím to tady najít. Měl jsem si to trošku více připravit. Adamčíková držitelka zlata a bronzu. Snowboard cross se to jmenuje. Jasně, snowboard cross. No, relativně, chtěl jsem říct mladá, je mladší než já, ale co se týče těch atletů, tak tam ta kariéra končí velmi brzy. Takže nevím jej kolik je let. její 33, 32 Także... Nevím, jak to vypadá zrovna v tom ženském snowboardcrosu, jak dlouho bude moci ještě soutěžit.

S těmi mladšími atlety, ale možná ještě má šanci třeba uspět na příštích olympiádách, na příštích hrách, ale to se ještě uvidí. Takže zkrátka, ta česká výprava si zatím odvezla čtyři medaile. Ani nevím, jestli máme nějaké naděje, nějaké další medaile, které by nás mohly čekat. Vlastně to bych tady mohl ještě někde rychle naklikat. A nevím, asi nehle. Tenhle ten web mě dneska moc neposlouchá.

Ale to je jedno. Zkrátka Olympiáda je zábavná, mě to opravdu baví sledovat v televizi. I když na to teda letos nemám příliš čas, ale aspoň se dívám na takový ty krátké videa a prostě. Hokejistům to bohužel nevyšlo, což je tedy pro Čechy asi ta nejdůležitější soutěž. Na každý olympiádě, ale nevadí. Myslím si, že se budu dívat na nějaký. nebo třeba na finále. Pokud se Slováci dostanou do finále, tak si budu muset nastavit budík a pustit si to, protože to určitě za to bude stát.

Ale to je teda pro dnešek všechno. Já vám děkuji za poslech a uslyšíme se zase příště. Ahoj.

This transcript was generated by Metacast using AI and may contain inaccuracies. Learn more about transcripts.
For the best experience, listen in Metacast app for iOS or Android