880 - Trávník - podcast episode cover

880 - Trávník

Oct 07, 202516 minEp. 880
--:--
--:--
Download Metacast podcast app
Listen to this episode in Metacast mobile app
Don't just listen to podcasts. Learn from them with transcripts, summaries, and chapters for every episode. Skim, search, and bookmark insights. Learn more

Summary

V tomto díle Michal rozebírá téma trávníků, primárně se zaměřuje na situaci v Kalifornii, kde je nedostatek vody a kde se propaguje odstraňování trávníků ve prospěch vodohospodářsky šetrnějších rostlin. Porovnává tento přístup s běžnými zelenými trávníky v České republice a Irsku, kde je dostatek srážek. Dále se věnuje rozdílu mezi přírodní trávou a uměle pěstovaným trávníkem, umělým plastovým povrchům a sdílí své osobní zkušenosti se sekáním trávy a tlakem sousedů na údržbu.

Episode description

Čeština s Michalem je podcast pro středně pokročilé studenty češtiny.
Poslouchejte, učte se a bavte se během poslechu hovorové češtiny.

email: cestinasmichalem@gmail.com
Twitter: https://twitter.com/CestinaMichal
Czech lessons with Michal on Italki: https://italki.com/teacher/6989034
Website: https://cesky.buzzsprout.com/share

----
The following music was used for this media project:
Sitcom Rock Sting Mp3 by Alexander Nakarada
Link: https://filmmusic.io/song/4951-sitcom-rock-sting-mp3
License: https://filmmusic.io/standard-license

Send us Fan Mail

Support the show

Transcript

Trávníky v Kalifornii a nedostatek vody

Ahoj, vítej zpátky u Češtiny s Michalem. Dnešní téma je... Trávník. Dnes si budeme povídat o trávě. Doufám, že se máte dobře a že si užíváte krásný podzim. My už tady začínáme mít taky podzimní počasí. i když teda mělo se zase trošku oteplit. No, dneska jsme měli docela vedro. Dneska jsme měli 30 stupňů, teď je venku 20. A zítra bude taky 30, takže to ještě chvíli potrvá, než přijde ten neskutečný podzim. Ale už se začalo trochu ochlazovat a tak začíná kolem nás všechno trochu zelenat.

Asi to je i tím, že trochu pršelo a tak všechny ty trávníky jsou teď krásně zalitý. No, tady je to s tou vodou vždycky problém. U nás v Kalifornii prší velmi málo. A ta tráva potom trpí. Ale lidi chtějí mít zelený trávníky, takže zalévají svůj trávník a hodně se o něj starají. Což je samozřejmě pěkný, nebo vypadá to pěkně, ale jelikož tu máme neustále nedostatek vody, docela často... Nám dávají různý varování, že jsme v období sucha, že by jsme měli šetřit vodou. A tak to zalívání trávníků...

Na mě působí trošku nezodpovědně, protože opravdu ten trávník je hodně žíznivý. Vypije to hodně vody, tedy musíte... a opravdu vyplítvat hodně vody na to, aby ten trávník zůstal zelený. No, u tohoto domu, kde bydlíme teď, trávník nemáme. protože máme tu jenom pár takových menších záhonů a na těch záhonech máme mulčovací kůru a jsou tam různý keříky. Takže tráva tam neroste. Pokud tam je nějaká tráva, tak je to více méně plevel. Ta tráva by tam asi růst neměla, ale to už je zase něco jiného.

Je tu pár trávníků kolem nás, ale myslím si, že ty nepatří k té naší komunitě, k těm našim domům, že my jsme součástí takového družstva vlastníků. A to naše družstvo nemá snad už žádný trávníky. Ale před vězdem se myslím...

Pořád máme ještě jeden trávník, ale ten, myslím, už patří někomu jinému. Takže nemáme tady skutečný trávník. A to je tady docela běžný. Vlastně za posledních, já nevím... dejme tomu 10 let, možná i míň, se alespoň tedy naše město snaží přesvědčit občany, aby odstranili svůj trávník a zasadili něco... něco šetrnějšího, aby zasadili různý keříky, stromy a podobně, který prostě nemají tak velkou spotřebu vody. A abych řekl pravdu, mně se to moc líbí.

Já tohle preferuju. Jsou to teda takový trochu tmavší, nebo nejsou to takový zelený rostliny, jsou to takový různý kře. Někteří jsou jenom hnědý, pokud máte třeba jenom tu kůru, nebo někteří lidi tam mají spoustu nějakých kamenů, nějaký štěrk a tak, a mezi tím mají pár keříků. Takže to rozhodně není tak zelený, není to tak barevný, jako třeba někde v Česku na vesnici, ale alespoň...

Alespoň to je něco, co sem patří do té krajiny. Je to prostě taková přirozená krajina, která by tady byla normálně, kdyby tedy lidi sem něco nezasazovali.

Srovnání trávníků a přirozená krajina

Když to v Česku, to je samozřejmě jinak. Jak jsem už zmínil, tak v Česku máme taky různý trávníky, že lidi mají kolem svých domů trávníky. a různý zahrady, louky a pole a tak dále jsou většinou ale zelený, protože tedy v Česku prší docela pravidelně. A není tam žádný problém s vláhou, tedy není tam problém s nedostatkem vody. A tak to tam prostě vypadá trošku živěji než tady u nás.

A když jsme byli teď v Irsku, tak tam to bylo taky tak. Tam bylo spoustu takových malých kopečků a všechny byly zelený. Tam opravdu hodně prší a tak tam se těm... Tý trávě se tam opravdu daří. To asi není vysloveně trávník, protože když se řekne trávník, tak je to prostě něco, co se pěstuje uměle. Je to prostě travnatý prostor, který je uměle vypěstovaný třeba někde v parku nebo někde na zahradě.

Ale když je to tedy přírodně, tak je to prostě tráva nebo pole nebo louka, takže tam roste všechno možné. Ale ty trávníky, jak jsou umělí... nebo uměle pěstovaný, tak jsou takový trochu chudší. Jsou chudší v tom, že tam často roste jenom... jeden typ trávy, že nerostou tam žádný jiný rostliny, protože se tam často používají různý chemický přípravky, který prostě hubí různý plevel.

A tak ta tráva je taková jednolitá, roste tam prostě jenom jedna rostlina a tak je to prostě takový uniformní, což... Je asi fajn, když třeba tam chcete hrát fotbal nebo prostě si tam dát piknik. Když myslím si, že piknik si můžete dát i na přírodní louce, tam to, myslím, moc nevadí, že tam roste. V uvozovkách plevel, ale třeba na ten fotbal asi se hodí mít krásný, jednoduchý trávník. No ale...

O čem jsem vlastně mluvil? Úplně jsem se zakecal, úplně jsem zapomněl, co jsem chtěl říct. No, zkrátka, v Česku teda tráva roste normálně, bez tohož, aby to lidi museli příliš zalívat. A tak tam je to normální. Ale tady v Americe to teda tak není. Jak jsem říkal, tady u nás, alespoň tady v té severní Kalifornii, kde máme... vlastně často nedostatek vody, tak ty trávníky zkrátka potřebují hodně velkou pomoc a tak se to musí neustále zavolažovat, tedy musí se to velmi často zalévat.

Umělé trávníky a osobní pohled

A musí se hnojit a tak dále, aby vypadal krásně. Tak nějak od té doby, co jsem se přestěhoval sem, tak jsem úplně změnil svůj pohled. a na ten trávník. Já jsem měl rád trávník a dokázal jsem ocenit krásný, udržovaný trávník. Ale tady... Je to spíše takový symbol plítvání vody. Takže naopak si myslím, že trávník není nic... Podle mého názoru to není tak žádající. Já bych to rozhodně nechtěl. Myslím si, že je mnohem lepší, když tam roste něco přírodního.

Není trávník, protože ten tady normálně dříve nerostl. Ale tak samozřejmě každý si může dělat, co chce, až tedy na to, že by lidi měli... šetřit s vodou, protože jí máme opravdu málo. Někteří lidi mají... Vysloveně umělý trávník a tím teda nechci říct, že je uměle vypěstovaný, jako jsem popisoval před chvílí, ale někteří lidi mají trávník, který je opravdu z plastu. tedy z plastové hmoty a ten se nemusí zalévat. Ten neroste a je neustále stejný. Jediné, co musíte občas udělat, je možná schrabat.

z něj listí nebo něco takového, ale je prostě stejný celoročně. No, já bych řekl pravdu, tak ten taky nemám rád, protože to je prostě... že to není vůbec přírodní a je to vidět. Opravdu to vyčnívá a nevypadá to moc pěkně, ale občas... To je praktický, obzvláště v nějakých místech, kde ta tráva třeba špatně roste. A pokud tam chcete něco trochu zelenýho, tak nakonec třeba tam dáte tu umělou trávu, aby tam bylo aspoň něco.

Vlastně my, když jsme bydleli v našem předchozím bytě, tedy předtím, než jsme se přestěhovali do tohoto domu, tak jsme bydleli v bytě a měli jsme tam docela velký balkón. A tak jsme se rozhodli, že tam dáme umělý trávník, že on opravdu na balkoně se nedá pěstovat, skutečná tráva, tak jsme si v obchodě koupili umělý trávník. A normálně jsme ho tam rozprostřeli. Byl to takový koberec, takže se to jenom prostě roztáhlo a bylo to docela příjemné.

A bylo to teda lepší než ta betonová podlaha. A kočkám se to taky moc líbilo. To byla pro ně jediná příležitost. jak se dostat ven, takže byli na tom balkóně, protože ten balkón měl docela vysoké stěny a tak, nebo zábradlí. Tak to bylo docela bezpečný, samozřejmě musel jsem je hlídat, ale mohly být chvíli venku, aspoň na té umělý trávě. Tady, kde bydlíme teď... tak tady už teda trávník není. Máme za domem takovou dřevěnou podlahu, takže tam není žádná tráva.

Ale myslím si, že docela brzo to odstraníme, dáme pryč ty dřevěné trámy a necháme tam prostě... odhalenou trávu nebo odhalenou hlínu a zasadíme tam trávník nebo něco takového, aby ty kočky měly trochu kontakt s přírodou. protože samozřejmě jsou to kočky domácí a ven je příliš nepouštíme. Maximálně je občas dáme na vodítko, ale to je moc nebaví. Nejsou na to zvyklí, takže zkrátka kočky nejsou psy. A tak prostě moc ven nechodí, ale občas je to pro ně fajn být venku na čerstvým vzduchu.

Sekání trávníku a sousedský tlak

No ale to by bylo asi teda pro dnešek všechno o trávníku. Jo, ještě jsem chtěl říct jednu věc a chtěl jsem teda zmínit ještě sekání trávníku. To je teda něco, co jsem nikdy neměl rád. Vlastně, když jsem se sem přestěhoval do Ameriky asi před šesti lety, tak jsme bydleli v úplně jiném domě a měli jsme tam skutečný trávník. Ale byl malý. A protože byl malý, tak jsme ani neměli žádnou velkou sekačku. Neměli jsme velkou sekačku na trávu, jenom takovou malou, která...

Ještě k tomu byla mechanická. To ani nebyla sykačka na elektřinu nebo na benzín. Zkrátka byla to taková mechanická, kterou jste museli roztlačit. A tam se začala točit taková čepel, která potom posekala ten trávník. No, přestože to byl malý trávník, opravdu jenom pár metrů čtverečních, tak to bylo hrozně moc práce. Bylo to tady jenom před domem a vždycky mi to dalo hodně zabrat. Takže jsem se nikdy netěšil na to sekání a tak jsem ten trávník docela zanedbával.

Jenomže bydlili jsme na ulici, kde bylo spoustu dalších domů a všichni, co tam bydleli, si hodně dali záležet na tom svým trávníku, takže i já jsem se musel starat. A když jsem ten trávník nechal trochu přerůst, tak k nám občas někdo přišel se zeptat, jestli třeba nepotřebujeme půjčit sekačku, nebo jestli nepotřebujeme pomoc. posekat trávník, protože se jim nelíbilo, že ta tráva byla moc vysoká. Takže to jsem nebyl moc spokojený s tím.

Tam nebyly žádné oficiální pravidla, že by jsme měli mít nějakou maximální délku trávníků, ale ti sousedi si na ten trávník potrpěli a tak tedy... ode mě vyžadovali, abych ten trávník taky sekal. No, to byla docela otrava, ale naštěstí to byl malý trávník a pak jsme se odstěhovali, takže už se o to nemusím vůbec starat. Pokud vím, tak někteří sousedi s tím taky nebyli úplně spokojení, s tím sekáním trávy a tak...

Ten trávník odstranili úplně a vysadili tam nějaké malé keříky a dali tam tu mulčovací kůru, aby se o to nemuseli tak starat. a myslím si, že díky tomu i ušetřili dost peněz za vodu. No, ale to je teda asi pro dnešek vše. Já vám děkuji za poslech a uslyšíme se zase příště. Ahoj.

This transcript was generated by Metacast using AI and may contain inaccuracies. Learn more about transcripts.
For the best experience, listen in Metacast app for iOS or Android