Piotr Żurowski - podcast episode cover

Piotr Żurowski

Apr 13, 202028 minEp. 7
--:--
--:--
Download Metacast podcast app
Listen to this episode in Metacast mobile app
Don't just listen to podcasts. Learn from them with transcripts, summaries, and chapters for every episode. Skim, search, and bookmark insights. Learn more

Episode description

Piotr Żurowski, który do dzisiaj pracuje w Estradzie wspomina początki przygody z instytucją. Opowiada o próbach Alibabek, Zdzisławy Sośnickiej, Krawczyka, przyjaźni z Hanną Banaszak oraz wielkich imprezach antyalkoholowych.

Transcript

Słuchasz podcastu z okazji 65-lecia Estrady Poznańskiej dobrego słuchu i od żurowski Estrada Poznańska tak po raz pierwszy w życiu kiedy się. Pojawiła się przed maturą miałem 18 lat. I byłem wspólnie uroczą pewną koleżanką śliczną dzisiaj bardzo znaną Artis. Byliśmy po kilku festiwalach gdzie zdobywali.

Nagrody a Poznaliśmy się na obozie harcerskim gdzie miałem gitarę bo wtedy były czasy gdzie jak się miał gitarę i znał się czy akordy a jeszcze 1 molowy czwarty No to byłeś gość No i wszystkie dziewczyny były Bo niektórzy byli Klenczona mi a niektórzy byli kraje Ja ze swojej natury byłem bliżej Krajeńskie romantyk ale gitara wiele otwierała że tak powiem szlabanów znaczy Wypłać mi było nawiązać kontakt mówię to całkiem nie pejoratywnie Haniu Banaszak poznałeś się na obozie harcerskim

w liceum właśnie w podstawówce jeszcze bo to był czas kiedy budowano po wielkich Ratajach zatrzymano budować Winogrady i mieszkaliśmy na obecnym osiedlu Pod Lipami i tam żeśmy się poznali jeszcze przed ukończeniem szkoły podstawowej właściwie także Znamy się od dziecka i tak żeśmy sobie parę.

Sympatycznie amatorsko śpiewali nagraliśmy ale piosenek No pojechaliście do Jarocina pojechaliśmy do Jarocina i na parę innych festiwali widziałem że Hania musi pójść swoją drogą ponieważ była tak utalentowana piekielnie muzykalna no i piękną dziewczyną więc była rozchwytywana przez przez menedżerów i miałabym trochę zdarzyło się tak że wyjechaliśmy w zasadzie razem ale osobno każdy film z inną propozycję do Wrocławia ona do Samych Swoich a ja do importu do takiej straży ówczesnej Wrocław.

Jestem zaangażowany do takiego programu estrado. A ona z samymi swoimi i później już było Opole chyba 1977 No i kariera pięknie rozwinęła i trwa do dzisiaj a ja zostałem przy swoich balladka i i melodyjnych piosenka dodaj miejsce aby wszystko się zgadzało do Jarocina pojechaliście na wielkopolskie rytmy młodych bo tak to się nazywało tak to się nazywało z tego co pamiętam Twórcami pomysłodawcami był dwóch dziennikarzy poznańskich muzycznych Andrzej Kosmala i Krzysztof gębura.

Wielkopolskie rytmy młodych niewiele albo przynajmniej w małym stopniu miały wspólnego z tym co wydarzyło się w latach osiemdziesiątych kiedy stał się to festiwal rockowy rockowy wtedy w latach 70 prezentowali się tam artyści niemalże z każdej możliwe i półki Łącznie tak No i ja dotarłem do takich informacji z takimi zespołami który gdzieś też grywał y no powiedzmy na weselach.

Tak rzeczywiście to był zupełnie inny festiwal i on Wydaje mi się że wiemy że przyszedł 80 przełom i tak dalej i młodzi artyści Zbuntowani prawda No musi gdzieś mieć ujście tej swojej.

Jakby to powinieneś energii buntu i buntu tak bo powiem szczerze że my w tym roku 74 przy takiej potrzeby nie byliśmy Zbuntowani wybieraj rzeczy na jako młodych ludzi wiele rzeczy nam przeszkadzał nie podobało nam się ale nie jechaliśmy nie czuliśmy że naszym naszymi występami na piosenkami chcemy zmienić świat myślę po prostu chcieli gdzieś sobie pośpiewać z dobrą aparaturą i gdzieś rzeczywiście coś nagrać nie to że marzyliśmy o jak estradach i karierze prostu byliśmy potrzebę

śpiewania grania ale nie było to na tle politycznym czy czy Ubuntu.

Było to ja to tak odbieram w takim nurcie folkowym post hipisowskim Tak ponieważ No byśmy się wychowali wiedzieć dzieci kwiaty dzieci kwiaty oczywiście to to już było po tej fali Woodstocku naturalny ale była to fajna przygoda fajna zabawa i bardzo mile wspominam ten ten czas jak wtedy funkcjonowała przynajmniej w Twojej świadomości funkcjonowała Estrada Poznańska Estrada znaczy może tak trzeba powiedzieć że wtedy nie było prywatnych agencji artystycznych teraz jeździ

bardzo dużo W każdym mieście Wojewódzkim była Estrada która się zajmowała szeroko pojętą rozrywki. I to była taka. Firma Jeżeli ktoś miał umowę ze stratą taką nawet roczną artystyczną niekoniecznie etat To było To było coś to to już A stary Poznańskiej a już trasa Poznańska wśród tych 17 x w całej Polsce obok Stołecznej i Katowickiej Łódzkiej to były takie wiodące a w pewnym czasie jest faza Poznańska.

No była Jedna z najlepszych estrad dowodzona przez dyrektora nowotnego w tym czasie pojawiły się wymyślone przez między innymi nie chcę skłamać ale chyba Andrzeja kosmalę również międzynarodowe wiosny estradowe które miały być takim. Porównanie mdoka.

Gdzie odbywały się targi płytowe A to było takie dla demoludów i odbywało się to na kilka lat z rzędu na poznańskich targach skądinąd fantastyczne imprezy gdzie wszystkich brat zaprzyjaźni tańszy socjalistyczny przyjeżdżały wielkie gwiazdy typu wondraczkowa cargotec I tak. Można powiedzieć że była to taka Stajnia gdzie no rzeczywiście. Nie wiem w jaki sposób bo chyba nie tylko ze względu na apanaże ale dyrektorowi Estrady ówczesnemu udało się.

Przyciągnąć tutaj naprawdę wielkich wielkich ówczesnych artystów. Krzysztofa Krawczyka Tadeusza Woźniaka zespoły homohomini Alibabki rok Vox No Gang później go później i nie chcesz kłamać to raczej Był już z pracy czyli Zjednoczone przedsiębiorstwa rozrywkowe Natomiast w estradzie Wojciech Skowroński Urszula Sipińska Halina Zdzisława Sośnicka po prostu naprawdę to był kwiat polskiej Estrady w tym czasie

wspaniale pamiętamy czasy kiedy w sali obecnego obecnej sceny na piętrze a wcześniej siedziby kabaretu Tey odbywały się próby tych wszystkich tych wykonawców którzy wyjeżdżali na trasę organizowana przez radę poznańską i wtedy w tych salach na masztalarskiej odbywały się próby gdzie kilka dni zespoły ćwiczyły i później szlifował y repertuar i jechał bądź polskie bądź przez Pagart zagraj

A jak wtedy wyglądała Scena przy masztalarskiej No to była sala prób to była to była taka siermięga po prostu krzesła składane które właśnie pamiętały tej. Czyli Teatr Wielki w podróży w podwórzu tak tak tak trudno jest to było mówić o jakiejkolwiek takiej z prawdziwego zdarzenia z. Skoro gdzieś to bardziej przypominało salę prób tak ponieważ tamci jeszcze nie odbywały koncert.

Sporadycznie jakiś zdarzało się że jeżeli jakiś artysta nowy typ na przykład pamiętam byłem na takim pierwszym recitalu nieoficjalnym Jerzego grunwalda i grupy amppz płyty ruszał z promocją tej płyty i dla 200 osób taki koncercie właśnie w sali z obecnej sceny na piętrze dawał występ żeby sprawdzić reakcje publiczności czy piosenki są Właściwie ułożone kolejności to ona Ta sala tak spełniała te warunki natomiast bardzo dużo koncertów Estrady Poznańskiej odbywało się na targu.

W skali 14. W kinie Olimpia w sali kina pałacowego Estrada nigdy nie miała swojej sali No i tak szczerze mówiąc poza sceną na to nie mamy na. Swojej sali tak na więcej. Ale więcej są przymiarki to zmian Trzymajmy kciuki za te zmiany które gdzieś moją nas Estrada pełniła rolę już na pewno w latach 70 pełniła rolę taki agencji koncert.

Kto nie miał jakby możliwości Kto nie był zatrudniony w estradzie praktycznie jakby istniał w show-biznesie jakbyśmy to dzisiaj powie była to furtka rzeczywiście a zwłaszcza. Bardzo młodych artystów przyszłych adeptów na sumie to do których też byśmy się zalicza.

Z licznym gronem fantastycznych obecnie znanych Tobie Małgosia Ostrowski Grzegorza stróżniaka Wandy kwietniewskiej o rok niżej jak Przepraszam Nie wspominając uczyła się w tym Studio sztuki estradowej Magda Bielecka Dorota Żmijewska Jadwiga Zawadzka później pracowały albo z solowo bądź w chórkach uznanych już gwiazd No widzisz Trzeba było zaczynać Estrada i to już drugie estradowy dawało tę możliwość mieliśmy wspaniałych Pedagogów którzy zaprosić duże pieniądze byli sprowadzali do Poznania

proszę mi tylko teraz nie ciągnąć za język o nazwiska tych wybitnych aktorów śpiewaków którzy z nami szlifowanie i repertuar wyglądało to tak że każdy Czy adeptów studia sztuki. Otrzymywał jak gdyby z rozdzielnika kompozytora i autora tekstu. Dla niego pisali dwie piosenki on miał za zadanie przez te 2 lata te piosenki jakoś znaczy Neck zaczątek swojego przyszłego repertuaru No Różnie to bywało ponieważ nie zawsze trafia no nasze niedziele gusta co możliwość.

Wokalny i czasami śpiewaliśmy piosenki które nie bardzo nam leżały ale nie wypadało nawet odmówić bo czuliśmy się może wypadało wziąć wyzwanie mnie szczęście dopisało w moim takim opiekunem był Andrzej ellmann rewelacyjny kompozytor wokalista który do końca życia ostatni swojej racji śpiewał i grał

w grupie Eleni ale pisali również szef studia sztuki Sadowej czyli Zbyszek Górny Stanisław Bartosik który przepiękne piosenki melodyjne pisał do dziś pamiętam piosenkę którą napisał dla Małgosi Ostrowskiej pomyka jesień ona jest gdzieś tam w archiwach Poznańskiego radia i i gdzieś tam

ludzie mają to prywatnie przepiękna piosenka jak gdziekolwiek i kiedykolwiek miałam czasami zapuszczę w jakimś gronie to nikt nie wierzy że to śpiewa Małgorzata Ostrowska która jest znana z ekspresji zgłosił takiego zdecydowanego a zaśpiewasz przepięknie z przepiękną dyrekcją dużym głosem No po prostu tarczewska zaśpiewa wszystko ale nie wszyscy o tym wiedzą studio które wykształciły o wielu młodych piosenkarze którzy część z nich to też myślę też jest ciekawe część z nich.

Zadowolił a się tym że może zarabiać śpiewaniem na życie to nikomu absolutnie nic nie ujmując ale myślę że to były takie czasy że wyjazd. Za granicę śpiewanie na statku promie kursujący pomiędzy Polską a Szwecją to były takie pieniądze które potrafiły jakby no dużo naszych kolegów i koleżanek wyjeżdżał ona dłuższe kontrakty niż tylko rejsy zwłaszcza do Skandynawii i Proszę sobie wyobrazić że w 1973 roku Polski duży fiat kupowany w peweksie w Polsce ale za dewizy kosztował tysiąc pięćset dolarów.

A muzycy zarabiają. 500 $ 1000 miesięcznie czyli łatwo sobie obliczyć że jeżeli zostawiając rodzinę na pół. Muzyk odkładał i przesyła żonie na utrzymanie dzieci i tak dalej to No naprawdę Jeżeli ktoś szanował te pieniądze.

Nie przetrwam I wish to całkiem spokojnie ta rodzina mogła żyć i on mógł sobie kupować wspaniałe niedostępny wówczas w Polsce instrumenty dzisiaj pójdziemy do naszych przyjaciół na chwalisz bo to jest mój sklep moi koledzy zaczął kilka gitar tam kupiłem i aparaturę mikrofony i tak I do dzisiaj się przyjaźń.

Ale tych sklepów jeszcze raz kilka ale wtedy był jeden sklep centralnie muzyczny gdzie były wygięte gitary marki defil bądź jakieś tamburino czy czy czy ewentualnie pianino radzieckie bądź jak ktoś miał szczęście marki Legnica więc to był.

Wczasy i samowity jeżeli ten muzyk nawet nie dla siebie na początku oczywiście kupowano do swoich potrzeb a później można było przywieź gitary organy wzmacniacze sprzedać kolegom w Polsce którzy nie mieli szansy wyjechać i tak to się tylko wtedy odbywało bo nie można było inaczej zdobyć światowej światowych Marek instrumentów czy aparat dla mnie zawsze ciekawe było to że była część jakby wykonawców która stawiała wyłącznie na Art.

I próbowała gdzieś na tym naszym lokalnym rynku walczyć o te parę złotych ilością koncertów jakby nadrabiają noc też coś powiedzieć w tym miejscu że te lata 70 zwłaszcza 80 ile ten rynek się zrobił jakby szerszy większy polegały też na tym że ci muzycy No niesamowicie dużo koncertowali i mnóstwo było tych tras koncertowych bo były już zamówień prostu do do Estrady spływały zamówienia od wirusa quadów.

Jak wiesz ja nigdy nie byłem w tej pierwszej lidze dzisiaj można powiedzieć że byłem drugiego są. Ale było to fantastyczne przeżycie i Należałem do ekipy w stadzie Poznańskiej która obsługiwała koncerty głównie zlecą.

W Wielkopolsce ale też w całej Polsce ale w. To było nasze szalenie duża grupa wykonawców i muzyków i piosenkarzy i zakłady pracy z różnych okazji zapraszamy nas na występy wręcz były takie no wiadomo było że były takie hasła kwiecień miesiącem ubezpieczeń październik miesiącem oszczędzania oczywiście był 8 marca Dzień Kobiet Zawsze w jakimś miesiącu coś tam było pretekst że

w pracy zlecał zamówienie Bonito otaczali sobie jako działalność kulturalną byśmy mieli na chleb ale rzeczywiście około 20 tygodnie w miesiącu jeździliśmy z koncertami

fajne to było mimo że autobus Autosan był rozklekotany i zimą różnie z ogrzewaniem ale naturalnie byliśmy młodsi więc to też troszkę zaciera to wszystko dzisiaj Artyści są przyzwyczajeni nawet ci już najmłodszy do luksusowych warunków jak nie raz widzę tak zwane Ridery już nie mówię też sceniczne Ale co znaleźć w garderobie to czasami się łapiemy za głowę no bo za i zawsze był ręczniki papier toalet.

Do dyspozycji takie były też czasu były takie wspominał to Wojtek Hoffmann gdyby powiedział że no kończy liśmy ten trzeci tego samego dnia koncert wracali do hotel w którym nie było restauracji wszystkie restauracje w mieście pozamykane i można było iść tylko na dworzec Oczywiście że tak na od grzanych bigos Ach jak ktoś miał szczęście i to nic mu nie było nawet po tym B. Bądź pokrowcach mielony oczywiście one były dezynfekowane drobnym alkoholem i

nie przypominam sobie żeby ktoś z tego powodu ucierpiał wspomniałeś niedogrzanym autosanie to też jest warte przypomnienia że Teddy Estrada Poznańska posiadała swój park samochodowy ależ tak Strada w ogóle liczyła etatowych pracowników OK 20 osób by był dział techniczny dział biurowy i na ul ekstrema nie wiem czy Dobrze wymawiam patrona przepraszam i zniekształcił m tam był Dział Transportu gdzie były Nyski

czyli takie busiki były ciężarowe samochody i kilka autobusów które które woziły nas po tych drogach Wielkopolski nietylko Estrada Poznańska słynęła też dobrego sprzętu nagłaśniającego.

Przynajmniej w latach 80 narzekaliśmy nie wiem na czym polegały te kontakty natomiast mieliśmy przez wiele lat dobre aparatury ma zachodnio niemiecki i z tego co wiem częściowo były one kupowane właśnie z tych targów międzynarodowych wiem że tam były też takie osobny dział aparatura mi. Z tego co sobie przypominam to część była jakoś kupowana jak gdyby z wystawy czy No niestety nie znam szczegółów.

Ci z państwa którzy bywali na Międzynarodowych Targach Poznańskich też to pewnie pamiętają że Cześć tego sprzętu nie wracała później do Francji i Wielkiej Brytanii tylko gdzieś tutaj znajdowała nabywców mniej lub bardziej legalnie do tak tak to się tak to się wtedy działo bo jak sam powiedział ciężko było po prostu nie można tego normalnego sprzętu kupić w normalnym sklepie bardzo ale powiem że nie zazdroszczę dzisiejszej młodzieży Cieszę się że po prostu jeżeli rodziców

idąc tym chłopakiem czy dziewczyną do sklepu i kupują markową gitarę może nie z najwyższej półki na razie bo nie wiadomo to dziecko będzie przejawiało dalsze talenty ale że jest możliwość że nie trzeba kombinować Jeżeli ktoś ma te pieniądze.

I fajnie że może zrezygnować dla tego dziecka przez samo sama młodzież możesz zamiast jednego piwka czytam pudełka czekolady uzbierać i przynajmniej na te struny tak żeby a tata dołoży na gitarę że jest to możliwe bez bez jakiegoś takiego wydzielania pazurami. Co byśmy przeżywali koledzy akustycy budowali sami kolumny głośnikowe wzmacniacze kamery pogłosowy Ponieważ tego nie. Znamy kolegów do dzisiaj żyjących pracujących którzy otwierali na przykład kamerę pogłosową marki Echo.

Czy holet to już nie chcesz kłamać i kopiowali patrzyli jak to się robi i czasami robi. O wiele lepsze te sprzęty lepiej działające Estrada jako agencja Koncertowa w czasach.

No nie najciekawszych bo w to prl-u ale to wszystko działało tak to wszystko działało Dzięki tej estradzie mieliśmy świetnych wykonawców i w latach siedemdziesiątych i dzięki tej estradzie zadziać to w Poznaniu w całym kraju ten barokowy Boom lat 80 słynny rok Areny wspierane przez estradę przecież i organizowane też część nikt nie miał takiego sprzętu i to powiedział Wojtek Hoffmann jak Estrada Poznańska wszystkie trasy koncertowej zespołu Turbo

działy się dzięki tej aparaturze wypożyczonej z estrady Poznańskiej bo Zaczęto budować coraz większe strzelę typu Arena Spodek i musiały być aparatury silniejszym od dotychczas jak mieliśmy na Korda giganta 300 zł Czy No w porywach 1000 w to już A to przyszła muzyka rockowa która potrzebowała naprawdę odpowiedniej mocy na szczęście też wtedy ta Estrada inwestował a w takiej że tak muszę wiedzieć że dyrektor Stanisław noworoczny nieżyjący dzisiaj już

był takim nie chce powiedzieć wizjonerem ale bardzo przewidywał do przodu. I nie można było oficjalnie nie było czegoś takiego jak zawód Manager. Był taki kierownik objazdu ale ale ktoś kto się opiekuje artystą I dba o jego repertuar To co dzisiaj robi wielu prawda zawodowych managerów tak jak od 40 lat ma Manager Krzysztof Krawczyk tak funkcji w ogóle numer klawiatura nie przewidywała także się różnie kombinował o żeby żeby nie było impresariat.

I kogoś takiego właśnie który by dbał od a do z artysty w sensie artystycznym. I tą rolę wzięła na siebie Estrada Poznańska tak w dużej mierze w dużej mierze potrafiła robić przepiękne afisze plakaty Przepraszam plakaty zatrudniła pana Rafała jasionowicz fotografika które przecudnej robił plakaty największe właśnie gwiazdom wtedy Estrady polskiej ale jednocześnie też Poznańskiej które często Były okładkami ihb.

Konkurowały z Markiem karewiczem oczywiście królem fotografii okładek wszelaki okładek wszelaki natomiast Rafał Rafał jasionowicz przepiękne sesje zdjęciowe dla dla poznańskich i polskich artystów estradowych Co mają wspólnego. Antyalkoholowa ze stratą Poznańską bardzo wiele to były bardzo ważne program. I dzięki czemu grupa artystów do których też czasami się zaliczyłem do tej ekipy mogliśmy przeżyć mieć.

Odbywało się to tak to były tak zwane imprezy glejowe nie wiem czy słyszałeś tak mówi określenie że była taka jakaś od góry. Odgórne zleceń. Które otwierało Gillette od władzy glejt od od województwa Nazwijmy od władzy Wojewódzkiej które otwierało na różne tematy koncerty na ROD za dużo pije trzeba z tym walczyć Trzeba z tym walczyć No i jeździliśmy z takimi programami odbywało się to tak. Na pewno kierowca nie pił alkoholu. Prelegent Vita zgromadzoną publiczność w danej miejscowości.

I później po jakieś tam 15 minut zastępował normalny występ artystyczny nic nie miał wspólnego z tematem alkoholowym natomiast nie ukrywam że alkohol zawsze się pojawiał po tych programach ale czasami się pojawiają zanim żeśmy wyjechali ponieważ za spóźnienie się na wyjazd na ten program kara była pół litra alkoholu niektórzy koledzy przychodzili na ten wyjazd pół godziny wcześniej żeby się nie spóźnić ale stali za rogiem czeka

i żeby ty chociaż minutę się spóźnić żeby był pretekst żeby jak tylko autobus ruszył odkręcić kieliszek serwer teczkę i Wszyscy artyści zostali częstowanie już na tym etapie. Wiele rzeczy przeżyłem osobiście Część znam co powieści kolegów natomiast już zupełnie na zakończenie. Przyjeżdżamy do bardzo małej miejscowości gdzie jest kino No na około 300 miejsc. Sprytni kolporterzy biletowi sprzedali podwójną salę na tę samą godzinę podwójny komplet biletów zaczyna się ścisk Kościelny zaczyna się.

Gasną światła widowni zapala się reflektor i z ostatniego rzędu słychać taki krzyk ludzi. Kupiłem dwa bilety w pierwszym rzędzie Stoję w ostatnim odwróćcie mnie chociaż przodem do. Piotr Żurawski zdobył podcast na 65 lecie Estrady Poznańskiej więcej Na estrada kropka Poznań.

Transcript source: Provided by creator in RSS feed: download file
For the best experience, listen in Metacast app for iOS or Android